Technika malowania proszkowego nazywana naprzemiennie "Lakierowaniem proszkowym"  polega na pokrywaniu przy pomocy farby różnych powierzchni. Metoda ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W procesie malowania wykorzystuje się farbę proszkową, która jest równomiernie rozprowadzana na powierzchni przy pomocy natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. W efekcie uzyskujemy gładką i trwałą powłokę ochronną. Jak w praktyce wygląda malowanie proszkowe i ile kosztuje taka usługa?

Czym jest malowanie proszkowe?

Proszkowe malowanie w głównej mierze polega na rozpyleniu farby proszkowej na malowanej powierzchni. Technika ta użytkowana jest przede wszystkim w przypadku malowania metali, jednak zakres jej zastosowań jest o wiele większy. Malowanie proszkowe sprawdza się również w przypadku szkła czy drewna. Mimo iż malowanie znane jest od kilkudziesięciu lat, ciągłe udoskonalanie tej metody sprawiło, że obecnie możliwe jest nadanie koloru oraz odpowiedniego zabezpieczenia danej powierzchni. Lakierowanie metalu wykonuje się przy użyciu specjalistycznych urządzeń, dzięki którym nakłada się farbę proszkową na danej powierzchni. Zazwyczaj są to pistolety natryskowe.

Istnieją dwa rodzaje metod malowania natryskowego:

  • elektrostatyczne – wymaga zastosowanie urządzeń, które wytwarzają efekt ładowania cząsteczek farby. Natrysk jednostronny nie jest jednak wystarczający do malowania dużych powierzchni. Pole elektrostatyczne jest zazwyczaj zbyt słabe, aby pokryć cały element;
  • elektrokinetyczne – metoda funkcjonująca również pod nazwą tribo. Cząstki farby naładowane są elektrostatycznie, dzięki sprężonemu powietrzu, jednak ich proces ładowania opiera się na energii kinetycznej. Za dodatnie naładowanie cząstek farby odpowiada tarcie.

Korzyści z malowania proszkowego

Malowanie proszkowe daje się wiele profitów, dlatego jest to metoda często wykorzystywana do pokrycia farbą powierzchni metalowej i nie tylko. Pierwszą główną zaletą jest fakt, iż farby proszkowe nie zawierają w sobie żadnych substancji rozpuszczalnikowych, które mogłyby negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne i zdrowie użytkownika. Wysoka wydajność tej metody sprawia, że jest częściej wybierana niż emulsje tradycyjne, które generują większe zużycie. Według specjalisty Dominika Koziatka techniką proszkową można uzyskać nie tylko tradycyjne wykończenie. Obecne technologie pozwalają na malowanie z wysokim połyskiem lub matem farbami metalicznymi oraz powierzchniach strukturalnych. Niepodważalnym plusem tej metody jest wysoka odporność na oddziaływanie czynników fizycznych, chemicznych i atmosferycznych.