Zagęszczanie gruntu to proces, który jest przeprowadzany niemalże przy każdej inwestycji budownictwa przemysłowego, liniowego, czy komercyjnego. Wiąże się wielokrotnie zatem z poprawieniem warunków gruntowych pod fundament, czy pod mniejsze konstrukcje – nawet pod kostkę brukową podjazdu. Na czym polega zatem zagęszczanie i kto je wykonuje? Tego dowiesz się razem z nami?

Prace ziemne – od niwelacji po wymianę gruntu

W przypadku budowy domu zagęszczanie gruntu poprzedzają inne prace robót ziemnych wykonywane koparko-ładowarkami i innym sprzętem ciężkim. Mowa o procesach przygotowania działki do inwestycji budowlanej. Usuwana jest zbędna roślinność, jej systemy korzeniowe, większe kamienie i inne przeszkody. Dopiero wtedy przechodzi się – oczywiście na podstawie założeń projektowych i geodezyjnych – do profilowania podłoża. Mowa o tzw. niwelacji. Pozwala ona wyznaczać różnicę wysokości pomiędzy punktami terenowymi, czy tę różnicę eliminować. Dopiero m.in. po niwelacji można przejść do złożonego procesu zagęszczania.

Zagęszczanie właściwe

Zagęszczanie terenu pod fundament, plac z kostki brukowej, czy pod inne konstrukcje dla domu jednorodzinnego, najczęściej jest przeprowadzane metodą wymiany gruntu, a następnie wykorzystania maszyn zwanych zagęszczarkami rewersyjnymi (np. Wacker DPU 6550). Cały proces nazywany jest w takiej wersji ubijaniem, a polega on na wyborze odpowiedniego kruszywa – np. żwiru, czy drobnych kamieni – które są wbijane w ziemię. Niekiedy grunt piaszczysty namaczany jest małymi ilościami wody, w celu zwiększenia jego gęstości i tworzenia kolejnych ubitych mocno warstw. Przy inwestycjach budownictwa jednorodzinnego rzadko stosuje się zatem bardziej skomplikowane zagęszczanie w technologii zaprawy cementowej, czy zaczynu stabilizującego jet grounting.

Komu zlecić zagęszczanie gruntu?

Jak można zauważyć zagęszczanie gruntu to proces, który poprzedzają inne działania w zakresie robót ziemnych. Również po zagęszczaniu należy przeprowadzić istotne działania wykończające i przygotowawcze do prowadzenia w danym miejscu dalszych prac – budowlanych, instalatorskich, czy też ogrodowych. Aby zatem sprawnie przejść przez etap podnoszenia jakości i nośności podłoża, należy współpracować z szeroko wyspecjalizowaną firmą. Najlepiej – wypada to najkorzystniej finansowo – kooperować z przedsiębiorstwem, który zapewni również transport materiałów sypkich, które przy zagęszczaniu są niezbędne. Jakiego wykonawcę wybrać? Poszukuj firm o podobnych profilu, jak SZULBUD Marka Szulca. To przykład pracowni, która wykonuje różne prace robót ziemnych dla klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych. Nowoczesny sprzęt ciężki i elektronarzędzia, są przy tym bezsprzecznie wymagane!