Z dnia na dzień coraz więcej instytucji decyduje się na wykorzystywanie nowych technologii. Firmy przemysłowe, budowlane czy gminy oraz osoby prywatne coraz chętniej decydują się na wykonywanie przewiertów sterowanych. Są one zdecydowanie bardziej opłacalne i szybsze niż stosowane dotychczas najchętniej przekopy odkrywkowe. Na czym dokładnie polegają przewierty sterowane i dlaczego są najlepszym wyborem? Zapraszam do lektury.

Przyszłość jest tutaj – nowe technologie wkraczają w nasze życie

Oszczędność czasu i środków, a także dbałość o estetykę pracy i ochronę środowiska stały się możliwe dzięki udoskonaleniom, jakie niesie ze sobą inżynieria bezwykopowa. To dzięki niej zdecydowanie prostsza i bardziej ekonomiczna stała się budowa sieci przesyłowych. Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia było przekopanie się przez tereny chronione, działki o wyjątkowej atrakcyjności pod względem wizualnym i przyrodniczym, wały przeciwpowodziowe, czy nawet przekopywanie się przez ruchliwe drogi bez ingerencji w nawierzchnię. Te wszystkie walory przemawiają za wykorzystaniem przewiertów sterowanych.

Jak wygląda praca pod powierzchnią ziemi?

Istnieją różne metody pracy pod ziemią, wykorzystywane w przypadku różnych potrzeb. Przewierty horyzontalne pozwalają na bezpośrednią zmianę trasy głowicy, co gwarantuje możliwość ominięcia innych sieci, dzięki czemu metody bezwykopowe sprawdzają się także w mieście. Przecisk można wykonać nie tylko na wprost, ale także po łuku, co w prosty sposób umożliwia ominięcie każdej przeszkody i ustalenie przekopu według preferencji i możliwości. Wyjątkiem są przeciski pneumatyczne, stosowane zwykle, kiedy mamy nietypowe warunki geologiczne, na przykład podmokły grunt. Wtedy użyte technologie- krety udarowe i sprężone powietrze- pozwalają na pracę tylko na wprost. Użyte w tej technologii rury muszą mieć zwiększoną wytrzymałość ze względu na charakter prac. Jak przebiega wiercenie?

Podglądanie trasy

Wszystkie te metody są możliwe dzięki sondzie, która na bieżąco wysyła obraz całego procesu przewiertu sterowanego na monitor, na którym można oglądać pracę i podejmować wszystkie decyzje na bieżąco, w każdym momencie pracy, dowolnie modyfikując jej przebieg, a także głębokość wiercenia. Całość pracy przebiega dwuetapowo. Wiertnica o niewielkiej głowicy na początku wyznacza trasę, na której ma powstać dana sieć przesyłowa. Jest to tak zwany przewiert pilotowy.

Po wprowadzonych dzięki sądzie modyfikacjach następuje zasadnicza część prac, polegająca na tym, że jednocześnie przewiercany jest otwór o wcześniej zaprojektowanej średnicy i od razu specjalny ślimak wciągana to miejsce rury. Sprawność i wysoka jakość prac jest możliwa dzięki doświadczeniu i profesjonalizmowi wykonawców. Przekopami sterowanymi zajmuje się firma Inf-gaz Jarosław Wesołowski, mająca swoją siedzibę w Świebodzinie.

Technologia na wyciągnięcie ręki

Gdzie technologie inżynierii bezwykopowej znajdują zastosowanie? Okazuje się, że ta technologia może być wykorzystana zarówno przez wielkie firmy, instytucje, gminy i wspólnoty, jak i rolników, czy indywidualnych klientów. Służą do budowy ogromnych sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, w energetyce, telekomunikacji, ale także przeciętnemu Kowalskiemu ułatwią uzbrojenie działki w media.