Nadzór autorski w prawie budowlanym to istotny element procesu inwestycyjnego, który może przynieść wiele korzyści dla inwestora. W artykule omówimy, czym jest nadzór autorski, jakie są jego zalety oraz jak wpływa na jakość i bezpieczeństwo realizacji inwestycji. Opiszemy również ofertę firmy ddesign.

Czym jest nadzór autorski w prawie budowlanym?

Nadzór autorski to kontrola realizacji inwestycji przez autora projektu bądź inną osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Jego celem jest sprawdzenie, czy prace budowlane są wykonywane zgodnie z projektem oraz obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Nadzór autorski może być prowadzony na wszystkich etapach realizacji inwestycji, a jego zakres oraz częstotliwość zależą od umowy między inwestorem a wykonawcą.

Jakie są korzyści z przeprowadzenia nadzoru autorskiego dla inwestora?

Przeprowadzenie nadzoru autorskiego przynosi inwestorowi wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz błędów na wczesnym etapie realizacji inwestycji, co może skutkować oszczędnościami czasu i pieniędzy. Po drugie, nadzór autorski wpływa na jakość wykonania prac budowlanych, gdyż kontrola zgodności z projektem oraz przepisami prawa budowlanego przekłada się na wyższy standard realizacji inwestycji. Po trzecie, nadzór autorski może być pomocny w przypadku ewentualnych sporów z wykonawcą, gdyż stanowi dowód na prawidłowe lub nieprawidłowe wykonanie prac.

Czy nadzór autorski jest obowiązkowy?

Nadzór autorski nie jest obowiązkowy w świetle polskiego prawa budowlanego. Jednakże warto rozważyć jego wprowadzenie do umowy z wykonawcą, gdyż korzyści płynące z jego przeprowadzenia mogą przewyższyć ewentualne koszty dodatkowe. Warto również pamiętać, że nadzór autorski nie zwalnia inwestora z obowiązku prowadzenia nadzoru inwestorskiego, który ma na celu kontrolę prawidłowości realizacji inwestycji pod kątem formalno-prawnym oraz gospodarczym.

Jak wybrać osobę odpowiedzialną za nadzór autorski?

Osoba odpowiedzialna za nadzór autorski powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w zakresie prowadzenia tego rodzaju kontroli. Najczęściej rolę tę pełni autor projektu, który najlepiej zna swoje założenia oraz wymagania dotyczące realizacji inwestycji. W przypadku, gdy autor projektu nie może pełnić funkcji nadzorcy autorskiego, warto zwrócić się o pomoc do innych specjalistów, takich jak architekci, inżynierowie budownictwa czy konstruktorzy.

Skorzystaj z oferty firmy ddesign

Firma ddesign specjalizuje się w szeroko pojętej aranżacji wnętrz oraz projektowaniu budowlanym. Oferuje kompleksowe usługi, począwszy od projektów aranżacji wnętrz z wyposażeniem, przez projekty budowlane pełnobranżowe z pozwoleniem na budowę, aż po pełny nadzór autorski nad bieżącymi realizacjami. W swojej ofercie firma posiada również meble kuchenne renomowanej marki ALNO, meble uzupełniające od BONALDO, sprzęt AGD firmy Miele oraz możliwość zamawiania mebli na indywidualne zamówienie klienta. Dzięki bogatej ofercie oraz doświadczeniu firma ddesign gwarantuje satysfakcję oraz spełnienie oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów.