Budowa dróg to szczególnie złożona inwestycja, która musi być wykonana precyzyjnie wedle stworzonych wcześniej harmonogramów oraz projektów. Nic dziwnego zatem, że przy tworzeniu nawet krótkich odcinków ważny jest tzw. nadzór inwestorski. Osoba sprawująca tę funkcję bezpośrednio reprezentuje na budowie inwestora, zwracając uwagę na sposób realizacji inwestycji przez generalnego wykonawcę oraz jego podwykonawców.

Jakie zadania wykonuje nadzorca inwestorski?

Nadzorca inwestorski przede wszystkim reprezentuje inwestora na budowie poprzez sprawowanie kontroli zgodności realizowanych prac z projektami, harmonogramami, kosztorysem oraz wytycznymi pozwolenia na budowę. Ważne jest także monitorowanie tego, czy wykonawca przestrzega ogólnych przepisów budowlanych, technicznych czy tych związanych z BHP.

Oprócz tego nadzorca sprawdza samą jakość wykonanych robót. Ma on przy tym uprawnienia do żądania poprawek, czy zastosowania lepszych gatunkowo materiałów budowlanych. W przypadku budowy dróg jest to szczególnie ważne. Nadzorca może także proponować własne rozwiązania, pomagając w optymalizacji logistyki inwestycji.

Ważnym obowiązkiem nadzorcy jest także sprawdzenie i odbiór robót drogowych. Specjalista ten uczestniczy w próbach i odbiorach technicznych inwestycji, a jego rolą jest potwierdzanie faktycznie wykonanych robót wraz z kontrolą rozliczeń budowy. Nadzorca inwestorski to zatem swoisty „adwokat” inwestora, który nie tylko uczestniczy w inwestycjach komercyjnych, ale właśnie publicznych związanych z drogownictwem.

Nadzorca inwestorski przy budowie dróg

Nadzór inwestorski przy budowie dróg ma szczególny charakter. Realizowane inwestycje drogowe najczęściej zalicza się do zamówień publicznych, przy których inwestorem jest podmiot samorządowy czy państwowy. W takim wypadku nadzorca inwestorski wyspecjalizowany w zakresie budowy dróg i mostów wykonuje zawód zaufania publicznego. Bierze on pełną odpowiedzialność za zagwarantowanie inwestycji wysokiej jakości, nowoczesności, bezpieczeństwa i trwałości. Przy obsłudze zamówień publicznych nadzorca musi także zwracać szczególną uwagę na oszczędność środków społecznych. Inwestycja nie może przekraczać ustalonych kosztów.

Pomoc nadzorcy inwestorskiego przy budowie dróg i mostów jest nieoceniona, a zakres jego obowiązków jest szeroki. Nie każdy specjalista z uprawnieniami do prowadzenia nadzorów inwestorskich może jednak obsługiwać zlecenia publiczne. Liczy się bowiem doświadczenie oraz innowacyjne podejście. Takim wyróżniają się specjaliści pracowni MOTYLES z Włocławka, które działa również jako biuro projektowe. To między innymi takim firmom Polacy zawdzięczają szybko prowadzone prace modernizacyjne różnych dróg. Te w ciągu ostatnich 10 lat znacznie zmieniły swoje oblicze. Plany na kolejną dekadę są zaś bardzo ambitne. Polska chce znaleźć się w czołówce państw z najbezpieczniejszymi i najsolidniejszymi trasami miejskimi, pozamiejskimi oraz autostradami.