Śmierć bliskiej osoby to bolesne przeżycie. Prędzej czy później przyjedzie jednak czas, kiedy będziemy musieli wybrać trumnę, a potem nagrobek dla członka najbliższej rodziny. Decyzja ta nie należy do najłatwiejszych. Firmy świadczące usługi kamieniarskie oferują wiele rozwiązań w zakresie budowy pomnika. Zalecają przy tym, by zdecydować się na nagrobek granitowy. Dlaczego?

Granit = nieprzeciętna trwałość

Granit jest obecnie najchętniej wybieranym materiałem do budowy pomników. Jest to skała niezwykle twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kamień ten doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych, które są bardzo zmienne. Nie straszne mu intensywne słońce, ani ulewne deszcze. Granit nie popęka też od mrozu, a proces jego erozji jest niezauważalny. Wszystko to sprawia, że nagrobki wykonane z tego kamienia przez lata zachowują swój kształt i atrakcyjny wygląd.

Jak podkreśla rzemieślnik z Zakładu Kamieniarskiego w Nowej Wsi Ełckiej – granitowe pomniki są łatwe do utrzymania w czystości. Nie trzeba w tym celu stosować żadnych specjalistycznych środków, jak ma to miejsce w przypadku nagrobków z marmuru. Wystarczy woda z delikatnym detergentem i gąbka, a wszelkie zabrudzenia znikną bez śladu. Jest to ważne z zwłaszcza z punktu widzenia starszych osób, które nie zawsze mają siły, by mozolnie szorować płytę pomnika.

Duża różnorodność barw

Nagrobki granitowe wyróżniają się również niebywałą estetyką. Do wyboru jest wiele odmian i barw tej skały, a każda z nich cechuje się niepowtarzalnością. Choć na cmentarzach spotykamy zazwyczaj granitowe pomniki w odcieniach czerni i popielu, coraz większą popularnością cieszą się też czerwienie, rudości, zielenie, brązy, beże czy odcienie niebieskiego. Kamień ten może być jednolity, ale nie musi. Dużym zainteresowaniem cieszą się granity, w których widoczne są wielobarwne i różnorodne pod względem wielkości kryształy. Ich obecność sprawia, że nagrobek prezentuje się niezwykle elegancko i okazale.

Zakłady kamieniarskie oferują różne modele nagrobków – od form prostych po dekoracyjne. Przy wyborze konkretnego wzoru najlepiej kierować się preferencjami zmarłego, o ile ten zdążył nam przedstawić swoje oczekiwania, co do wyglądu pomnika. W wielu przypadkach decyzja ta opiera się na guście estetycznym kupującego. W takiej sytuacji, warto zastanowić się, jaka forma nagrobka najlepiej upamiętniać będzie nieżyjącego.

Ile kosztuje pomnik z granitu?

Należy podkreślić, że granit nie jest najtańszym materiałem do budowy pomnika. Cena takiego nagrobka w każdym przypadku ustalana jest indywidualnie. Sumując koszty usługi, kamieniarz z pewnością weźmie pod uwagę wielkość pomnika, stopień skomplikowania projektu oraz gatunek granitu, który ma być użyty do jego realizacji.