Pokrycie dachowe jest niezwykle istotnym elementem każdego domu. To właśnie od niego zależy ostateczny wygląd dachu, ale też jego szczelność czy parametry pod względem izolacyjności akustycznej. Dachówki ceramiczne, blachodachówki i wiele innych materiałów dostępnych w ofercie hurtowni budowlanych pozwala na wykończenie dachu zgodnie z oczekiwaniami inwestora. Co w tym zakresie proponują fachowcy zajmujący się usługami dekarskimi?

Dachówki ceramiczne – jakość na wiele lat

Znana i powszechnie stosowana na dachach budynków mieszkalnych i nie tylko dachówka ceramiczna to rozwiązanie charakteryzujące się przede wszystkim sporą wytrzymałością. Jest ona związana z zastosowaniem odpowiednich materiałów do produkcji – w tym wypadku jest to glina, która następnie zostaje uszlachetniona specjalistyczną powłoką i staje się odporna na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Dachówki ceramiczne są cenione ze względu na wysoką jakość wykonania i estetykę, co w przypadku pokryć dachowych ma niebagatelne znaczenie.

Należy jednak pamiętać, że dachówki takie są dosyć drogie, a ich ułożenie wymaga ogromnej precyzji. Z tego względu konieczne jest wynajęcie firmy świadczącej kompleksowe usługi dekarskie, która będzie w stanie również doradzić przy wyborze odpowiedniego dla danego budynku pokrycia. W taki właśnie sposób działa firma budowlana Maxbud, którą prowadzi Krzysztof Skwara. Specjaliści rekomendują jednak zastosowanie nie tylko dachówek ceramicznych, ale także innych rozwiązań w zakresie pokryć dachowych – jakich dokładnie?

Kluczowe parametry pokrycia

Lżejszą i przede wszystkim atrakcyjniejszą cenowo alternatywą dla ceramicznych dachówek są modele cementowe. Cechuje je również wysoka estetyka, ale nie są aż tak wytrzymałe, jak ceramiczne odpowiedniki. Oba typy dachówek nie sprawdzają się również w przypadku, gdy nachylenie połaci dachowej jest niestandardowe. Do najmniej problematycznych w montażu i jednocześnie ekonomicznych rozwiązań zalicza się z kolei gonty bitumiczne. W ramach kompleksowych usług dekarskich fachowcy są w stanie przygotować takie pokrycie w sposób zgodny z oczekiwaniami inwestora, ale też bez większych problemów dokonać jego remontu.

Do popularnych pokryć wybieranych przez właścicieli domów zaliczają się również blachodachówki. Są one bardzo tanie, a ich wygląd nierzadko imituje dachówki ceramiczne lub cementowe, co jest niewątpliwym atutem. Należy jednak pamiętać, że blachodachówka nie zagwarantuje izolacyjności akustycznej na poziomie droższych pokryć dachowych. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy poddasze będzie przygotowane do użytku – w takim przypadku lepiej postawić na nieco droższe, ale gwarantujące ochronę przed hałasem spowodowanym np. deszczem dachówki ceramiczne.