Efektywnie pracująca kotłownia bez problemu radzi sobie z zaspokojeniem zapotrzebowania użytkowników konkretnego budynku na energię cieplną. Dzięki temu jest nam ciepło i czujemy się komfortowo. Jednak zdarzają się sytuacje, w których centralne ogrzewanie nie spełnia swojej podstawowej funkcji, a w okresie jesienno-zimowym może mieć to nieprzyjemne skutki. Na co warto zwracać uwagę, żeby uchronić się przed niespodziewanymi awariami i do kogo zgłosić się w razie problemów?

Odpowiednie przygotowanie do sezonu

Gdy zbliża się okres jesienno-zimowy, w którym urządzenia te są eksploatowane w największych stopniu, to warto zdecydować się na jedną z najważniejszych usług serwisowych, czyli przegląd techniczny kotła. Zresztą większość producentów zaleca coroczne przeglądy urządzeń, które powinno się wykonywać właśnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jest to główny sposób na uniknięcie awarii albo wykrycie problemów w ich wczesnej fazie. Ochroni nas to przed problematycznymi przerwami w dostawie energii cieplnej do budynku. Kocioł zostanie skontrolowany między innymi pod względem czystości poszczególnych elementów, ich zużycia oraz stanu czujników, które mają duży wpływ na pracę kotłów.

Pierwsze oznaki kłopotów

Usterki pojawiające się podczas użytkowania kotłów centralnego ogrzewania są często dość charakterystyczne i niektóre z nich występują notorycznie. Mogą wynikać jednakowo z błędów użytkowania, ale także ze słabej jakości sprzętu. Możemy zaliczyć do nich:

  • Zapowietrzanie się — dotyczy to zwłaszcza kotłów, które działają w systemie otwartym ze zbiornikiem wyrównawczym i może być to wynikiem złego umiejscowienia naczynia wyrównawczego, gdyż to sprzyja zapowietrzaniu się.
  • Niska wydajność cieplna – dość nieprzyjemny a często spotykany problem. Można go zauważyć, kiedy mimo spalania dużej ilości paliwa, budynek nie jest wystarczająco ogrzewany, choć wcześniej wszystko działało poprawnie i nie było takich problemów.
  • Dym wydobywający się z kotła – usterka bardzo niebezpieczna i wymagająca natychmiastowej reakcji ze względów bezpieczeństwa. Wydostawaniu się dymu sprzyjać może niski ciąg kominowy, niedrożny kanał spalinowy, niewłaściwe połączenie pieca z kominem podczas montażu, a także niskie ciśnienie atmosferyczne.

Szybka reakcja i fachowe podejście

Oczywiście, część z problemów po obeznaniu się z tematem jesteśmy w stanie naprawić sami. Jednak w wielu przypadkach, dla amatora, będzie to bardzo czasochłonne i problematyczne. Ze względu na złożoność tego typu komponentów ich serwis o wiele lepiej jest powierzyć profesjonalistom, co da nam gwarancję bezpieczeństwa. Tego typu usługi świadczy As Serwis - Naprawa - Serwis kotłów gazowych oraz olejowych Sławomir Strzałka z Bydgoszczy. Są to usługi przeznaczone zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.