Przyczyny zepsucia więźby dachowej mogą być różne – poczynając od normalnych zniszczeń powstałych wraz z biegiem czasu, związanych z naturalnym procesem starzenia, a kończąc na uszkodzeniach powstałych na skutek nagłych zdarzeń, jak np. wichury, powodzi, pożaru itp. Więźba może również przegnić lub zgrzybieć. Dowiedz się, jak naprawić więźbę dachową krok po kroku i dlaczego w niezbędne elementy warto zaopatrzyć się u sprawdzonego producenta drewna budowlanego - Drewform.

Rodzaje więźby dachowej

Zabierając się za naprawę więźby dachowej, należy zacząć od stwierdzenia, jaki jej rodzaj zastosowano. Najczęstszymi rodzajami więźby dachowej jest więźba krokwiowa, krokwiowo-jętkowa, płatwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-kleszczowa. Tradycyjna więźba dachowa wykonana jest ze zbitych lub skręconych elementów drewnianych, takich jak belki, bale oraz łaty i deski. Nowocześniejsze rodzaje więźby polegają na łączeniu ich w konstrukcje kratowe za pomocą metalowych płytek. Drewniane kratownice od firmy Drewform to doskonały wybór dla budownictwa mieszkaniowego, nie wymagają bowiem konstruowania drogich stropów betonowych.

Ocena więźby i naprawa dachu

Rozpoczynając naprawę, warto ocenić ogólny stan dachu, ustalić rodzaj zastosowanej więźby oraz klasę użytego drewna. Jeśli na drewnie widoczne są kanaliki, może świadczyć to o obecności insektów. Zgniłe belki łatwo będzie znaleźć natomiast po tym, iż będą one bardziej miękkie od pozostałych. Zagrzybienie sugerować będzie nieprzyjemny zapach i obecność grzybni. Uszkodzeń należy szukać zwłaszcza od strony pokrycia, gdzie elementy więźby narażone są bardziej na działanie np. wody.

Kolejnym etapem naprawy będzie usunięcie wszystkich wad i wymiana elementów. Po remoncie więźby dachowej konieczne jest z kolei jej zaimpregnowanie. Warto również wymienić te części, które znajdowały się w bliskiej odległości od grzybni, ponieważ ryzyko ich zepsucia jest duże. Kupując nowe elementy prosto od producenta, jak np. Drewform Skład Drewna Drewno Budowlane, warto zainwestować w wysokiej jakości drewno, które posłuży nam na dłużej. Oszczędność w tym zakresie może być złudna, ponieważ koszty kolejnych napraw mogą przewyższyć koszty elementów.

Co może ci zaproponować producent?

Niekiedy stopień zniszczenia więźby dachowej jest tak duży, że konieczna może być całkowita wymiana konstrukcji. Wiodący producenci drewna budowlanego i konstrukcji drewnianych proponują trwały i wytrzymały asortyment. Drewform posiada w ofercie nie tylko kratownice drewniane o doskonałej nośności, ale także gotową więźbę tradycyjną. Firma przygotowuje elementy konstrukcyjne dachu w oparciu o gotowy projekt z pomocą programu SEMA. Nowoczesny park maszynowy wyposażony w maszynę K2i firmy Hundegger pozwala na tworzenie precyzyjnie dopasowanych, gotowych elementów stropu. Eksperci stosują połączenia zakładkowe, czopowe lub typu jaskółczy ogon, a także inne, jeżeli wymaga tego projekt. Więźba oferowana przez producenta jest odpowiednio zaimpregnowana, co przedłuża jej żywotność.