czas czytania: 2 min materiał partnera

Naprawy nawierzchni z mas bitumicznych

droga

Uszkodzenia dróg w wyniku dużego natężenia eksploatacyjnego, doboru niskiej jakości materiałów budowlanych, bądź w związku ze starzeniem się nawierzchni to prawdziwa zmora polskich miast oraz odcinków tras gminnych. Dzisiaj na szczęście „łatanie dziur” nie jest tak nieefektywne jak kilkanaście lat temu, pod warunkiem, że daną inwestycją zajmie się profesjonalna firma z branży.

Rodzaje uszkodzeń nawierzchni bitumicznych

Jeśli chodzi o nawierzchnie bitumiczne, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje uszkodzeń. Mowa o deformacjach trwałych lekkoplastycznych lub strukturalnych, o spękaniach zmęczeniowych, termicznych, odbitych i zmęczeniowo-termicznych, a także o uszkodzeniach powierzchniowych. Do nich zalicza się ubytki lepiszcza, ubytki ziaren kruszywa, ubytki warstwy ścieralnej, wypolerowanie ziaren kruszywa, a także wypływy lepiszcza. Taka klasyfikacja zniszczeń nawierzchni bitumicznych, pomaga w dobraniu odpowiedniej metodologii naprawczej. Ważne jest bowiem określenie, czy dane uszkodzenie jest wynikiem ruchu pojazdów, jakości materiałów, czy czynników zewnętrznych – atmosferycznych/klimatu.

Technologie naprawy nawierzchni bitumicznych

Technologie naprawy nawierzchni bitumicznych mogą być bardzo różne. Wymienia się obecnie takie działania, jak: naprawa cząstkowa, powierzchniowe utrwalenie, frezowanie z przykryciem powierzchniowym utrwaleniem, wykonanie cienkiej warstwy na zimno lub na gorąco, remixing warstwy ścieralnej, uszczelnianie, reckyling na zimno na miejscu z przykryciem cienką warstwą na zimno, czy też zalewanie szczelin w nawierzchniach biutmicznych masami zalewowymi na gorąco. Ostatni sposób pozwala na naprawy spękań, dzięki specjalnym masom, które są bardzo elastyczne, szybko utwardzalne, łatwe w obróbce i przygotowaniu, a także, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością. To one potrafią odtworzyć nawierzchnię w taki sposób, aby jej parametry użytkowe powróciły do tych pierwotnych. Dodatkowym atutem jest wysoki poziom estetyczny.

Firmy naprawcze

W Polsce dynamicznie rozwija się branża budownictwa drogowego, dlatego nie trudno jest znaleźć firmę zajmującą się naprawą nawierzchni bitumicznych. Problemem jest jednak to, że wiele z nich wykonuje prace w starych metodologiach, co pozwala uniknąć tylko czasowo daną usterkę. W inny sposób działa zaś między innymi renomowana firma BET-POL, która każdą realizację poprzedza szerokimi analizami technicznymi. Przedsiębiorstwo to przygotowane jest dzięki temu na remonty nawierzchni asfaltowych i brukowych, układanie kostki brukowej, wymianę oraz regulację żeliwa drogowego, wynajem termosów do masy asfaltowej z zabudową Spider, czy na własne działania naprawcze dróg z mas bitumicznych, w technologii zalewania szczelin specjalnymi tworzywami.