Dźwig jest maszyną niezbędną do przemieszczania ciężkich materiałów w trakcie tworzenia nowych obiektów i nie tylko. Podczas budowy stosowane są przy pracach wykończeniowych lub w momencie, gdy jakaś część budynku wymaga naprawy, dobudowy bądź innych robót. W wielu przypadkach możliwe jest wynajęcie dźwigu samojezdnego czy żurawia, który w sposób zdecydowany usprawni i pomoże w wykonaniu danej pracy.

Budowa dźwigu samojezdnego.

Jest to przede wszystkim konstrukcja umożliwiająca przenoszenie ładunków o dużej masie umieszczona na platformie wyposażonej w gąsienice bądź koła lub na samochodzie ciężarowym. Oczywiście pojazd tego typu musi być specjalnie wzmocniony, aby udźwig materiałów był możliwy. W wielu przypadkach w budowie tej maszyny można wyróżnić dwa silniki, a jeden z nich służy tylko jako napęd do przemieszczania. Należy wiedzieć, że konstrukcja przenosząca ładunki zbudowana jest z wciągarki i wysięgnika, który umożliwia wychylania ładunku poza obręb pojazdu. Zazwyczaj ta konstrukcja jest przymontowana do obrotowego pomostu często określanego jako kolumna. Dzięki temu możliwe jest podnoszenie oraz opuszczanie ładunku, przenoszenie materiału na boki wynikające z obrotu oraz zmiany ułożenia wysięgu.

W jaki sposób może pracować dźwig?

Jak już wiadomo, maszyna ta może podnosić i przenosić ładunki w rozmaitych płaszczyznach. Dodatkowo możliwa jest jej praca na dwa sposoby, mianowicie transportowy i dźwigowy. Pierwszy wariant związany jest, gdy np. na placu budowy pojawia się potrzeba przeniesienia w inne miejsce ciężkiego lub wielkogabarytowego materiału. Z kolei drugi odnosi się do pracy wynikającej z podnoszenia ładunku w górę i dół (oraz na boki). Istotne w tym przypadku jest zapewnienie maszynie stabilizacji poprzez wysuwane podpory lub łapy, które wchodzą w skład jego wyposażenia. Aktualnie na rynku istnieje wiele firm oferujących wynajem dźwigów. Dzięki temu możliwe jest zawieszanie reklam na wysokościach, ścinanie przeszkadzających koron drzew, załadunek baraków, demontaż konstrukcji stalowych i wiele innych działań. Firmą wynajmującą dźwigi jest Skrypoczka Ireneusz Usługi Dźwigowe, która od lat zajmuję się tego rodzaju usługami na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Jakimi parametrami odznacza się dźwig?

Istotną cechą techniczną tej maszyny jest jej możliwość udźwigu. Określa on prawidłową pracę dźwigu, a przede wszystkim jego maksymalną wartość obciążenia. Wartość tego parametru zależy od długości wysięgu i wysięgnika, kąta pochylenia, rodzaju używanej liny czy sposobu, w jaki pojazd jest ustabilizowany. Chcąc wynająć dźwig, również trzeba wziąć pod uwagę jego odległość wysięgu, wysokość podnoszenia, głębokość opuszczania czy moment udźwigu. Dzięki takiej znajomości cech charakterystycznych dla dźwigów możliwa jest ich bezpieczna praca, a przy tym bardzo precyzyjna. Co więcej, można wyróżnić maszyny wyposażone w napęd mechaniczny, elektryczny oraz hydrauliczny, ale ich wybór jest uzależniony od zaistniałych potrzeb.