Nowoczesne ogrodzenia domów – metalowe czy z klinkieru? Cz. 2

2019-05-21
ogrodzenie działki

Gotowych projektów na odgraniczenie posesji jest wiele. Chociaż ogrodzenie wydaje się prostą konstrukcją, posiada wiele elementów i funkcji. Wpływa także na estetyczny wygląd posiadłości oraz zabezpiecza przed intruzami. Jaki materiał wybrać do jego budowy? Murki, przęsła czy słupki?  Oto druga i zarazem ostatnia część naszego poradnika, dotyczącego rodzajów płotów.


Ogrodzenia metalowe

Nowoczesne ogrodzenia  wykonuje się często z metalu. Tego rodzaju płoty stosuje się szczególnie przy:

  • Placach,
  • Skwerach,
  • Prywatnych terenach,
  • Publicznych obiektach.

Są funkcjonalne i posiadają szereg wzorów do wyboru. Wyróżnia się ich następujące rodzaje:

1. Płoty z siatki.

Zbudowane z ustawionych pionowo przęseł i standardowej ogrodzeniowej siatki. Tego typu konstrukcje mogą być tymczasowe lub służyć przez długi okres. Ich zaletą jest łatwy demontaż i przenoszenie. Gruby drut połączony z małymi oczkami zabezpiecza całość przed mechanicznymi uszkodzeniami i zapewnia dodatkową ochronę. Warstwa z cynku lub z PCV dodatkowo je osłoni.

2. Stalowe (panelowe).

Wytrzymałe na duże obciążenia i zabezpieczające dostęp do posiadłości konstrukcje zbudowane są z paneli znajdujących się w ramie. Lekkie i niepodatne na warunki atmosferyczne, są bardzo proste w instalacji. Mogą być wypełnione ogrodzeniową siatką lub stalowymi przęsłami. Ogrodzenia panelowe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Muszą być poddane ocynkowaniu lub chronione środkami przeciwkorozyjnymi.

3. Ogrodzenia kute.

Wykonane ze stali zwykle na zamówienie prezentują się nadzwyczaj elegancko. Są stosunkowo wytrzymałe, a mechaniczne uszkodzenia są rzadkością. Dzięki ocynkowaniu konserwacja nie jest już potrzebna. Mogą przybierać różne kształty, wzory oraz wysokości.

Ogrodzenie z klinkieru

Wybór ceramicznego materiału na otoczenie korzystnie wpływa na prezentację posesji oraz zapewnienie bezpieczeństwa terenu. Ogrodzenie z klinkieru charakteryzuje się odpornością na czynniki zewnętrzne oraz niewielką higroskopijnością.

Ogromne znaczenie ma wybór właściwej zaprawy. Powinna mieć odpowiednią konsystencję i zachowaną proporcję. Dlatego też najlepiej zwrócić się w tym celu do specjalisty. Firma brukarska i zatrudnieni w niej specjaliści z pewnością będą wiedzieć, że równie ważne jest wykonanie fug. Inaczej do wnętrza muru przedostanie się woda i wchodzące w skład zaprawy sole rozpuszczą się. Wówczas powstaną nieestetyczne zacieki. Aby temu zapobiec, fachowiec układa cegły na paletach. Klinkier powinien być też zabezpieczony od góry specjalną folią.

Tego rodzaju płot może być całkowicie wyłożony cegłami lub tylko zawierać części klinkierowe. Dobrą opcją jest zainstalowanie przęseł z metalu pomiędzy słupkami z ceramicznego tworzywa. Do montażu stosuje się kołki rozporowe albo zaprawę, w którą się je wmurowuje. Zamocowanie metalowych przęseł na tzw. przegubach ochroni przed pękaniem fug i uszkodzeniami. Natomiast na podmurówkach umieszczonymi pod przęsłami stosuje się tzw. rolkę. W tym celu ustawia się cegły w taki sposób, by na zewnątrz muru wystawały tylko ich główki, a nie wozówki. Cegły pełnej używa się za to w obszarach narażonych na przedostanie się wody. Cegły kształtowe nadają się z kolei do wykończenia prac. W ten sposób wymurowana zostaje zewnętrzna powłoka słupka z klinkieru. Pozostałą przestrzeń znajdującą się w środku należy uzbroić prętami. Następnie wypełnia się ją betonem o identycznej gęstości jak zaprawa. Słupki zwykle wykańczają kształtowe cegły albo prefabrykowane kaptury. Stanowią one gotowe części stworzone z klinkierowych cegieł oraz nośnego rdzenia z betonu. Dzięki specjalnemu kształtowi, opadowa woda spływa od razu w dół. W ten sposób konstrukcja jest chroniona przed powstawaniem pleśni. Powstały płot powinien być chroniony przed wilgocią i działaniem promieni słonecznych przez co najmniej tydzień od czasu wymurowania.

Jest wiele sposobów otaczania posesji. Wszystko zależy od przeznaczonych na to funduszy, pomysłu inwestora oraz umiejętności projektanta i ekipy montażowej.