Budując dom, potrzebnych jest szereg zaświadczeń, które potwierdzają poprawne wykonanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego. Prowadzenie dziennika budowy przez kierownika budowy to nie wszystko. Ważne jest, aby każda instalacja użytkowa czy to elektryczna, czy wodno-kanalizacyjna była wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną i obowiązującym prawem. Nie inaczej jest z przewodami kominowymi. Zobaczmy, jak wygląda odbiór komina?

O czym trzeba pamiętać, budując przewody kominowe?

Podczas stawiania przewodów kominowych trzeba pamiętać o tym, zachować odpowiednie odległości przewodów dymowych od palnych elementów konstrukcji budynku. Nie jest to wymysł ani kominiarza, ani architekta, jest to konkretny element uregulowany przepisami prawa budowlanego. Według obowiązującego prawa, w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z odkrytymi elementami konstrukcji między kominem a nimi musi być odstęp 30 cm. W przypadku gdy konstrukcję osłoni się tynkiem na zbrojonej siatce lub podobnym materiałem ogniochronnym o grubości minimum 2,5 cm, odległość komina od elementów konstrukcyjnych można zmniejszyć do 15 cm.

Kto może dokonać odbioru kominiarskiego?

Odbiór kominiarski nowo budowanego budynku ma potwierdzić między innymi, że dopilnowano podczas budowy komina najważniejszych kwestii prawnych związanych z tym tematem. Odbioru kominiarskiego nie może dokonać każdy zakład kominiarski. Do tej czynności uprawnieni są kominiarze z tytułem mistrza kominiarskiego. Czynności, które muszą być wykonane, a raczej sprawdzone podczas odbioru komina są określone przepisami prawa.

Formalnie chodzi o sprawdzenie:

  • prawidłowości posadowienia komina względem elementów łatwopalnych,
  • zgodności użytych do budowy materiałów z dokumentacją,
  • posiadania aktualnych atestów i aprobat technicznych,
  • właściwego oznakowania komina.

Ponadto w trakcie odbioru kominiarskiego należy wykazać:

  • drożność i szczelność przewodów kominowych,
  • poprawne poprowadzenie przewodów kominowych,
  • właściwe usytuowanie komina nad dachem,
  • właściwe zakończenie wylotów kominowych,
  • zapewnienie odpowiedniego dojścia do kominów,
  • poprawne wykonanie otworów rewizyjnych i wyczystnych,
  • odpowiedni sposób wiązania cegieł w przypadku kominów z cegieł.

Kiedy wykonuje się odbiór kominiarski?

W przypadku odbioru kominiarskiego nie można pominąć sprawdzenia również przewodów dymowych i wentylacyjnych również z zainstalowanymi wszystkimi urządzeniami do spalania paliw stałych, ciekłych czy też gazowych. Dlatego odbiór kominiarski powinien odbywać się zarówno w stanie surowym, jak i w stanie użytkowym. Ma to na celu ostateczne potwierdzenie prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej i sprawnego odprowadzania spalin przez przewody spalinowe, czy poprawnego funkcjonowania wentylacji w budynku i przewodów dymowych. Odbiór kominiarski powinien zakończyć się wypisaniem tzw. protokołu kominiarskiego.