O czym trzeba pamiętać, decydując się na wiercenie studni głębinowej?

Materiał partnera
2019-07-09
Wiercenie studni

Studnia głębinowa to rozwiązanie powszechnie wybierane, które jednak wymaga przeprowadzenia w sposób profesjonalny prac związanych z jej wywierceniem. Takie działanie należy zlecić fachowcom, którzy będą w stanie ocenić konkretny teren i wyeliminować możliwość ewentualnych kolizji z innymi elementami znajdującymi się w ziemi. Warto zwrócić uwagę również na najważniejsze przepisy w zakresie wiercenia studni głębinowych. O czym dokładnie informują?

Restrykcyjne wymagania

Studni głębinowej nie można wywiercić bez uzyskania odpowiednich pozwoleń. Wszelkie działania w tym zakresie, które najczęściej obejmują drążenie i kopanie, to konieczność zdobycia przez inwestora specjalnego pozwolenia wodoprawnego. Dopiero załatwienie wszelkich formalności daje możliwość realizacji prac związanych z wierceniem studni głębinowej. Należy pamiętać także o zachowaniu konkretnych odległości od szamba, kanalizacji, przydrożnego rowu czy granicy działki.

Ze względu na złożoność całego procesu warto powierzyć go specjalistom z firmy zajmującej się profesjonalnym wierceniem studni głębinowych. Do ich grona zalicza się Aquawiert, który jest w stanie zająć się przygotowaniem studni głębinowej w sposób gwarantujący jej wytrzymałość i efektywność. Specjaliści proponują kompleksowe usługi, w ramach których studnia głębinowa zostanie wyposażona w niezbędne filtry czy nawet pompy najczęściej łączone właśnie ze studniami tego typu.

Profesjonalna realizacja prac

Zbadany grunt poprzez m.in. metodę elektrooporową gotowy jest do rozpoczęcia prac związanych z wierceniem studni głębinowej. Ustalenie miejsca, w którym znajduje się soczewka z wodą, to jeden z początkowych etapów działań wykonywanych przez fachowców. Mogą oni również wykonać tzw. odwiert próbny. Jest on następnie w sposób profesjonalny rozwiercany, po czym realizowane są dalsze czynności, w ramach których instaluje się m.in. wytrzymałe rury studzienne.

Występują one w wariancie osłonowym i filtracyjnym, które zapewniają odpowiednią wydajność całej studni i możliwość łatwego czerpania z niej wody. Wiercenie studni głębinowej to proces, który wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Rozwiązanie to jednak charakteryzuje się też doskonałą efektywnością, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy domach jedno- i wielorodzinnych, ale także wielu innych obiektach użytkowych. Należy również pamiętać o powierzeniu ich specjalistom – tylko doświadczeni fachowcy są bowiem w stanie zagwarantować właściwe przygotowanie studni głębinowej do intensywnej i wieloletniej eksploatacji.

Opracowanie artykułu:

Aquawiert. Stępiński Grzegorz

ul. Rzeczna 10/50, 37-700 Przemyśl podkarpackie
e-mail
www