Wielu z nas marzy o przytulnym i pięknym wnętrzu, bez względu na to, czy mieszkamy w domu, czy też mieszkaniu. Wbrew pozorom nie jest to aż takie proste zadanie. Wykreowanie wnętrza dopracowanego w każdym detalu wymaga nie tylko odpowiedniego budżetu, ale również przemyślenia wielu elementów i obecności specjalistów. Jak się za to zabrać? O czym warto pamiętać, planując wykończenie mieszkania lub domu? Odpowiadamy poniżej.

Projekt

Planując wykończenie wnętrz, warto przygotować projekt z pomocą architekta. Niektórzy rezygnują z tego etapu ze względu na chęć zaoszczędzenia. Jest to zrozumiałe, ale tylko w pewnym stopniu. Wbrew pozorom gotowy projekt pozwoli uniknąć wielu przykrych wykończeniowych niespodzianek, które w ostatecznym rozrachunku okażą się bardziej kosztowne. Architekci mają zwykle głowę pełną pomysłów na optymalne i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni oraz są na bieżąco z nowościami. W dodatku gotowy projekt jest niczym kompas dla ekipy budowlanej - ogranicza ryzyko niedomówień i pomyłek.

Dobra ekipa budowlana

Odpowiedzialna ekipa budowlana to kolejny ważny element przy pracach wykończeniowych. Samodzielne ich wykonanie jest ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma wiedzy i doświadczenia z tej branży. Dobra firma budowlana, taka jak Krisbud Krzysztof Goździerski z miejscowości Pniewy (województwo wielkopolskie) może być nieocenioną pomocą i ogromnym wsparciem. Jej atutami są doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy, terminowość, indywidualne podejście do klienta, a także szeroki zakres usług budowlanych (usługi budowlane, wyburzeniowe, montażowe, modernizacyjne, wykończeniowe, remontowe itp.)

Materiały dobrej jakości

Zakładamy, że wykańczając mieszkanie lub dom, nie planujesz szybkiej zmiany aranżacji wnętrza. Dlatego nie warto iść na kompromisy i wybierać tańszych materiałów niższej jakości. Mimo że ceny materiałów budowlanych bywają naprawdę wysokie i chęć zaoszczędzenia jest zrozumiała, to jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, wybieraj produkty dobrej jakości.

Dodatkowy budżet

Remonty mieszkań i domów, czy też ich wykończenie mają to do siebie, że zwykle pochłaniają więcej budżetu, niż to pierwotnie planowaliśmy. Nadprogramowe sięganie do oszczędności może być stresujące, dlatego już na początku warto wyznaczyć dodatkowy budżet na nieprzewidziane wydatki, na przykład piętnaście lub dwadzieścia procent planowanej kwoty. Oczywiście nieprzewidziane wydatki nie muszą się tobie przytrafić (trzymamy za to kciuki), jednak na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.