Kostki brukowe występują na rynku w dziesiątkach odmian. Można jest dostać w wielu różnych wymiarach i kolorach, a producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej designerskich ich wersji. Ze względu na estetyczny wygląd i wysokie własności techniczne kostki idealnie sprawdzają się przy budowie ścieżki, placu, podjazdu, parkingu czy tarasu. W jaki sposób należy je właściwie układać? O tym opowiadają brukarze z firmy KAS BRUK działającej w miejscowości Dębe i okolicach.

Układanie kostki brukowej z projektem czy bez?

Wiele firm brukarskich oferuje zakładanie kostek brukowych bez wykonania projektu technicznego. Czy warto korzystać z usług takich pracowni? Brukarze z firmy KAS BRUK zdradzają, że projekt nie jest wymagany tylko przy przygotowywaniu niewielkich nawierzchni brukowych. W większości przypadków, by bruk był wytrzymały, spójny wizualnie z resztą otoczenia, a także, by wyróżniał się wysoką funkcjonalnością, ważne jest jego dokładne zaprojektowanie. Jak mówi jeden z brukarzy KAS BRUK:

Nasza firma zawsze dokładnie zapoznaje się z koncepcją klienta, służąc profesjonalnym doradztwem. Pomagamy wybrać właściwą kostkę, a odbywa się to po wcześniejszej wizji lokalnej. Niebywale ważne jest zapoznanie się z warunkami terenowymi oraz gruntowymi tak, aby dobrze zaprojektować podjazd, ścieżkę ogrodową, taras czy też plac. Dzięki opracowaniu technicznemu klienci mają pewność, że prace będą wykonane precyzyjnie i solidnie.

Specjaliści KAS BRUK dodają, że projekt jest szczególnie ważny w przypadku zleceń na artystyczne układanie kostki brukowej w określony przez inwestora wzór. Może to być napis, logo firmy czy designerski brukowy obraz.

Etapy układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej po przeprowadzeniu wywiadu z klientem, wizji lokalnej, analiz gruntowych i po wykonaniu obmiaru placu roboczego opiera się na kilku ważnych etapach. Firma KAS BRUK na podstawie wcześniej stworzonego projektu przystępuje do prac w następującej kolejności:

 1. Przygotowanie placu budowy.
 2. Przygotowanie gruntu – usunięcie warstwy humusu i wyprofilowanie o spadku 1-3%.
 3. Stworzenie podbudowy – na ogół jest to dwuwarstwowa mieszanka kruszyw łamanych stabilizowanych mechanicznie.
 4. Osadzanie krawężników oraz innych konstrukcji pomocniczych zawartych w projekcie (np. palisady, murki oporowe itp.).
 5. Wykonanie podsypki – w większości przypadków jest to mieszkanka piaskowo-cementowa.
 6. Układanie kostek według określonego wzoru.
 7. Fugowanie kostki piaskiem.
 8. Zagęszczanie nawierzchni i jej utwardzanie.
 9. Oczyszczanie nawierzchni np. z wykorzystaniem dmuchaw i myjek ciśnieniowych.

Brukarze z firmy KAS BRUK kończą każdą inwestycję dodatkowym zabezpieczeniem stworzonego bruku specjalnym preparatem. Mowa o bezbarwnym lub barwiącym impregnacie, dzięki któremu nawierzchnia jest bardziej odporna na działanie wody, a jej wierzch zyskuje dodatkowej własności antypoślizgowej. Zaimpregnowanie kostek brukowych to również sposób na utrzymanie ich w czystości przez bardzo długi czas.

Częste błędy przy układaniu kostki brukowej

Brukarze firmy KAS BRUK polecają, by przed podjęciem współpracy z daną pracownią brukarską dobrze zapoznać się z zakresem usług, jej zapleczem technicznym, a także portfolio zrealizowanych inwestycji. Niestety na rynku działa bowiem wielu nieprofesjonalnych fachowców, którzy niewłaściwie układają kostki, pomijając ważne etapy i założenia tejże sztuki budowlanej. Do najczęściej spotykanych błędów zaliczyć można:

 • zły dobór spoin do grubości kostki i obciążenia całej konstrukcji,
 • źle przygotowaną podbudowę,
 • zastosowanie słabej jakości mieszanek piaskowych,
 • brak zagęszczenia nawierzchni,
 • zbyt ciasne lub luźne ułożenie kostek,
 • zbyt płytkie lub głębokie osadzenie krawężników,
 • niezabezpieczenie konstrukcji przed osiadaniem i działaniem wody,
 • brak spadków i odwodnieni liniowych większych nawierzchni brukowych.

Wymienione błędy wpływają znacznie na obniżoną wytrzymałość nawierzchni brukowej, jej niższą trwałość oraz pogorszoną estetykę. Nigdy zatem nie należy stawiać na niesprawdzonych wykonawców. Lepiej postawić na takie firmy jak KAS BRUK!