Firma INSTALATORSTWO ELEKTRYCZNE Wojciecha Zbereścińskiego z miejscowości Koczargi Nowe specjalizuje się w szerokich usługach elektroinstalatorskich, od pomiarów sieci wewnętrznych począwszy, na ich konserwacjach kończąc. Pracownia ta podejmuje się też zakładania instalacji elektrycznych w nowych i remontowanych budynkach. Przy takich inwestycjach najczęściej rozprowadzane są sieci elektryczne bezpuszkowe, a także inteligentne sieci elektryczne w standardzie KNX. Fachowiec Wojciech Zbereściński zwraca również uwagę inwestorów na rosnące na znaczeniu instalacje niskoprądowe. Do czego one służą i czym się cechują?

Czym są instalacje niskoprądowe?

Instalacje niskoprądowe określane są przez elektroinstalatorów również jako sieci słaboprądowe. Nazwa wzięła się z tego, iż ich napięcie znamionowe dochodzi do około 1 kV prądu zmiennego lub też do 1,5 kV prądu stałego. Tym samym instalacje takie nie obciążają nadmiernie budynkowej elektryki, cechują się swoją bezawaryjnością, a także niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Można je nazwać energooszczędnymi i nowoczesnymi, ponieważ gwarantują możliwość podpięcia pod protokoły komunikacyjne czy różnego rodzaju interfejsy.  Czym jeszcze wyróżniają się instalacje niskoprądowe?

Elektroinstalator Wojciech Zbereściński prowadzący firmę INSTALATORSTWO ELEKTRYCZNE dodaje, że:

Sieci o niskim napięciu charakteryzują się uproszczoną budową. Do minimum ograniczona jest liczba przewodów, obwodów i różnych osprzętów elektroinstalatorskich, co wpływa na stosunkowo niski koszt montażu oraz jego prostotę. Gwarantujemy, iż instalacje niskoprądowe sprawdzą się niemalże w każdym budynku, nawet jeśli wyposażony jest on już w nowoczesną sieć bezpuszkową, inteligentną instalację KNX czy w okablowanie strukturalne. Sieć słaboprądowa jest bowiem bardzo funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu.

Gdzie można zamontować instalacje niskoprądowe?

Firma instalatorska Wojciecha Zbereścińskiego montuje instalacje niskoprądowe zarówno w obiektach przemysłowych i gospodarczych, jak i mieszkalnych czy komercyjnych. Tego typu sieci potrzebne są bowiem do tworzenia bezawaryjnych, tanich w eksploatacji i nieobciążających całej budynkowej elektryki układów dla systemów:

 • klimatyzacji,

 • kontroli dostępu,

 • pomiarowo-kontrolnych różnych maszyn przemysłowych,

 • sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN),

 • przeciwpożarowych,

 • monitoringu wizyjnego np. opartych o protokół IP (telewizja przemysłowe CCTV),

 • audio,

 • alarmowych,

 • oświetleniowych,

 • domofonowych i videodomofonowych.

Ponadto sieci słaboprądowe pozwalają na skomunikowanie ze sobą wymienionych systemów i ich układów elektrycznych, co jest gwarancją silnego zautomatyzowania budynku w oparciu o rozwiązanie SmartHome lub BMS. Elektroinstalator Wojciech Zbereściński dodaje, że instalacje niskoprądowe mogą być nawet powiązane z pracą powietrznej pompy ciepła czy fotowoltaiki. Nie może zatem zabraknąć ich w nowoczesnym domu energooszczędnym, niskoemisyjnym zakładzie przemysłowym czy też w funkcjonalnym biurowcu.

Na czym polega tworzenie instalacji niskoprądowych?

Instalacje niskoprądowe, jak każde inne budynkowe sieci elektryczne, wymagają zaprojektowania przez uprawnionego specjalistę. Po przekazaniu projektu inwestorowi ten może zwrócić się do takich pracowni jak INSTALATORSTWO ELEKTRYCZNE Wojciecha Zbereścińskiego z prośbą o montaż. Firma ta zatrudnia bowiem uprawnionych elektryków SEP, co jest wymagane przy zakładaniu każdego rodzaju instalacji, również tych słaboprądowych. Z czego się one zaś składają?

Jak wyjaśnia Wojciech Zbereściński, jego firma zawsze dostarcza na miejsce prac wszystkie niezbędne akcesoria elektroinstalatorskie, tworząc nie tylko funkcjonalną, ale bezawaryjną sieć. Fachowcy z tej pracowni wybierają produkty tylko uznanych producentów. Wyroby, z których przygotowywane są bowiem instalacje niskoprądowe, muszą spełniać szereg norm PN-EN, ISO i DIN, a także muszą mieć liczne certyfikaty oraz atesty. Do najważniejszych elementów sieci słaboprądowej zalicza się:

 • kable i inne elementy przesyłowe,

 • łączniki i bezpieczniki,

 • akumulatory i zasilacze,

 • sterowniki,

 • zespoły prądotwórcze.

Podsumowanie

Instalacje niskoprądowe pojawiają się obecnie w każdym nowym domu, magazynie, biurowcu, obiekcie publicznym czy zakładzie produkcyjnym. Ich popularność wzrasta dlatego, iż gwarantują bezawaryjną eksploatację przy ograniczonym zużyciu energii. Mogą one być przy tym zastosowane dla wielu różnych systemów, od klimatyzacji i monitoringu począwszy, na obsłudze pracy linii przemysłowych kończąc. O szczegóły warto pytać fachowca Wojciecha Zbereścińskiego, który chętnie