Instalacja odgromowa chroni budynek przed skutkami, jakie może nieść ze sobą uderzenie pioruna (pożar czy pęknięcia w budynku). Pozwala ona na bezpieczne odprowadzenie generowanej energii do ziemi, a wszystko to dzięki systemowi składającemu się m.in. ze zwodów, przewodów uziemiających oraz uziomu. Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na taką instalację? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Minimalizacja zagrożenia

Pogoda w Polsce staje się coraz bardziej dynamiczna, zwłaszcza w okresie letnim, dlatego częste są zjawiska burzowe. Niestety stanowią one spore zagrożenie, również dla budynków mieszkalnych i znajdujących się w ich wnętrzach sprzętów (dla tych ostatnich niebezpieczne może być uderzenie w promieniu zaledwie 1,5 km).

Ochrona odgromowa – kiedy jest konieczna?

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, instalacja odgromowa jest niezbędna w przypadku budynków jednorodzinnych, które:

  • mają powierzchnię przekraczającą 500m2 oraz są wyższe nić 15 m,
  • są zbudowane z łatwopalnych materiałów, a do ich pokrycia użyto m.in. trzciny lub gontu,
  • gdy wskaźnik zagrożenia uderzenia jest wyższy, aniżeli dopuszczalne normy.

Wskaźnik zagrożenia oblicza się na podstawie normy PN/E05003/01, przy czym ochrona może być niezbędna, zbędna, a także zalecana. Błyskawice przyciągają również słupy energetyczne, anteny telewizyjne, czy znajdujące się w sąsiedztwie wysokie budynki, dlatego takie ryzyko trzeba zawsze brać pod uwagę.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Budowa piorunochronu nie jest nadmiernie skomplikowana. W jego skład wchodzą:

  • zwody – odpowiedzialne za wiązanie energii pochodzącej z wyładowania, a także przekazywanie jej do kolejnych części instalacji. Wyróżniamy zwody sztuczne (metalowe pręty, które montuje się na dachu) oraz zwody naturalne obejmujące metalowe elementy znajdujące się na budynku, czyli m.in. rynny i balustrady, które również mogą służyć do odprowadzania energii i być połączone do instalacji,
  • przewody odprowadzające – zgodnie z nazwą, przejmują energię od zwodów i prowadzą ją do uziomu,
  • uziom – elementy z metalu umieszczane w ziemi, odpowiadające za rozproszenie energii z pioruna.

Jak widać budowa instalacji odgromowej to uzasadnione przedsięwzięcie, dzięki któremu można znacząco zwiększyć bezpieczeństwo budynku mieszkalnego. Wykonywaniem tego typu systemów zajmuje się m.in. firma DUVOLT z siedzibą w miejscowości Brwilno Dolne w woj. mazowieckim, która wykonuje też instalacje elektryczne, antenowe i domofonowe, a także prowadzi linie kablowe i stacje transformatorowe.