Ocieplanie domów – jaki materiał wybrać i jakie są metody ocieplania?

Materiał partnera
2020-01-24

Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie komfortu cieplnego wewnątrz domu jest ocieplenie jego ścian zewnętrznych. Dodatkowo ta czynność wiąże się z obniżeniem kosztów ogrzewania budynku. Do ocieplania domów wykorzystuje się rozmaite materiały. Firmy budowlane najczęściej wykonują ocieplenia styropianem oraz wełną mineralną. Który z tych materiałów lepiej wybrać oraz jak przebiega sam ocieplanie domu?

Wybór materiału do ocieplenia domu

W dzisiejszych czasach ocieplenia domów są już uwzględniane w fazie projektowania budynku. Dzięki temu nowo powstałe domy mają już odpowiednie zaizolowanie. Jednak nie wszystkie domy kilkunastoletnie lub kilkudziesięcioletnie posiadają ocieplenie, dlatego ich mieszkańcy muszą wykonać je na stojących już budynkach. Jednak jaki materiał do ocieplenia wybrać? Najczęściej decydujemy się na ocieplenia ze styropianu lub wełny mineralnej.

Oba te materiały charakteryzują się zbliżonymi parametrami izolacyjnymi, a wybór któregoś z nich zwykle zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. Jednak wpływ na wybór materiału może mieć również technologia, która zostanie zastosowana do wykonania ocieplenia. Do wykonania ocieplenia niektórymi sposobami konieczne jest użycie styropianu, a do w innych metodach znacznie lepsza będzie wełna mineralna.

Za wełną mineralną przemawia jej elastyczność, dzięki której w łatwy sposób można szczelnie wypełnić miejsca jej aplikowania. Dodatkowo materiał ten jest ognioodporny. Niestety wełna nie jest odporna na działanie wilgoci, która może przyczynić się do obniżenia właściwości izolacyjnych tego materiału, jeśli utrzymuje się w niej przez dłuższy czas.

Z kolei styropian charakteryzuje się odpornością na wilgoć. Poza tym jest to materiał cechujący się niską nasiąkliwością, jednak przy bezpośrednim jego kontakcie z wodą zaleca się wykorzystanie styropianu PSN albo polistyrenu ekstradowanego. Do najważniejszych cech styropianu zalicza się jego wysoki współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Wpływa on na grubość zastosowanej warstwy ocieplenia, a także bilans energetyczny. W odróżnieniu od wełny mineralnej, styropian jest w pełni nieprzepuszczalny, jednakże posiada gorsze parametry izolacji akustycznej. Szczególnie chodzi o drgania rozchodzące się w przestrzeni.

Metody ocieplania ścian

Ekipy budowlane, takie jak np. Paw-bud przedsiębiorstwo remontowo-budowlane, zwykle wykorzystują dwie metody na ocieplenie domów. Pierwsza to metoda lekka mokra, a druga metoda lekka sucha. Pierwsza technika polega na przyklejaniu materiału izolacyjnego do ścian zewnętrznych domu i pokryciu ich tynkiem cienkowarstwowym. Metoda ta nie przewiduje wykorzystywania mostków termicznych. Ciężar takiego ocieplenia wynosi 10-30 kg/m2.

Natomiast metoda lekka sucha polega na przymocowaniu materiału izolacyjnego do ściany zewnętrznej za pomocą zszywek, gwoździ lub wkrętów. Stosowane do ocieplenia wełna mineralne lub styropian aplikuje się w miejsca między listwami rusztu konstrukcyjnego. Do tego rusztu montuje się warstwę elewacyjną.

Wybór materiału izolacyjnego, a także metody ocieplania budynku zależy głównie od upodobań inwestora. Oba materiały mają bowiem zbliżone parametry.

Opracowanie artykułu: