Ocieplanie domów jednorodzinnych jest przeprowadzane głównie przy użyciu styropianu, na który nakłada się później odpowiednie warstwy gruntujące i tynk. Nie zawsze jednak ta metoda pozwala wyeliminować wszystkie mostki termiczne, gwarantując przy tym wysoką estetykę obiektu. Warto zatem rozglądać się za firmami, które gwarantują prace w oparciu o inne technologie. Przykładem może być technika dociepleniowa lekka sucha.

Czym jest metoda lekka sucha?

Metoda lekka sucha, jak sama nazwa wskazuje nie opiera się o procesy łączeniowe związane z wodą, czy klejami o wysokiej wilgotności. Mowa zatem o materiale termoizolacyjnym, który łączony jest ze ścianami mechanicznie przy użyciu specjalnych kołków. Tworzywa wykończeniowe elewacje, są zaś suche – nie jest to zatem tynk – a ich przymocowanie opiera się o specjalne uchwyty, listwy, czy o stalowe ruszty. Jakie materiały dociepleniowe oraz właśnie wykończeniowe są zatem stosowane? Do pierwszej grupy zalicza się wysokiej jakości wełnę mineralną (skalną lub szklaną), czy styropian EPS 70-80. Elewacje zaś buduje się z desek, paneli PCW, kształtek betonowych, kształtek ceramicznych, płyt drewnopodobnych, z płyt cemontowo-włóknowych, a nawet ze stali. Często jest to zatem idealne przy tworzeniu domów jednorodzinnych w stylu skandynawskim, rustykalnym, awangardowym, nowoczesnym, czy też industrialnym.

Czy każdy wykonawca jest w stanie zaproponować metodą lekką suchą?

Metoda lekka sucha ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że może być ona stosowana nawet jesienią oraz zimą. Podczas danych działań wykonawczych nie dochodzi zatem do zjawiska zawilgoceń technologicznych, a inwestycje nie są wstrzymywane nawet przy temperaturach znacznie spadających poniżej zera. Takie zalety tejże metody powodują, że na rynku jest na nią duży popyt. Coraz więcej firm wykonawczych opiera zatem swoje systemy dociepleń o technologię lekką suchą, która również łatwa jest w przyswojeniu, a także zaadaptowaniu dla konkretnego domu. Warto zatem wiedzieć, że dzisiaj wielu wykonawców jest w stanie zaproponować tę metodę, przy czym nie każda firma wyróżnia się identycznym poziomem jakości. Jeśli szukasz dobrego wykonawcy, wybierz ekipę PRZEDSIĘBIOSTWA BUDOWLANEGO M. Guzikowskiego i A. Sielaszuka, które oprócz termomodernizacji, zajmuje się także pełnymi procesami budowlanymi oraz remontowymi, wraz z usługami dekarskimi.

Metoda lekka sucha przy modernizowaniu starszych obiektów

Metoda lekka sucha jest również polecana przy modernizowaniu starszych obiektów. Ważne jest jednak to, aby ściany posiadały odpowiednią nośność. Samo docieplenie może zaś polegać na skłuciu tynku i usunięciu śladów korozji biologicznej – pleśni, grzybów – lub może niekiedy odbywać się na istniejącej już elewacji. Pamiętać jednak należy o tym, że zawilgocone konstrukcje zawsze należy osuszyć i odgrzybiać.