Podczas budowy domu jednorodzinnego jednym z najważniejszych etapów jest wykonanie ocieplenia elewacji. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście obniżenia kosztów eksploatacji obiektu, a także zwiększenia komfortu jego użytkowania. Specjaliści z firmy Marbud prowadzą firmę zajmującą się realizacją wspomnianych usług. Dowiedz się o nich więcej i sprawdź, czemu warto wybrać akurat tę ekipę fachowców!

Wełna i styropian – co łatwiej nakłada się na elewację jako ocieplenie?

Wybór materiału zapewniającego izolacyjność termiczną i akustyczną na pożądanym poziomie jest bardzo ważny podczas planowania budowy domu jednorodzinnego. Na powierzchnię jego ścian zewnętrznych nakłada się najczęściej płyty styropianowe lub wełnę mineralną. Pierwsze z rozwiązań jest wybierane przez inwestorów chętniej ze względu na wygodniejszy montaż. Składa się na to kilka czynników – głównym jest niewielka waga styropianu. Lekki materiał dociepleniowy można przenosić i układać bez konieczności użycia np. ciężkich maszyn.

Jak podkreślają specjaliści z firmy zajmującej się izolacjami termicznymi elewacji domów, Marbud, przy obróbce wełny mineralnej nierzadko dochodzi do problematycznego pylenia. W przeciwieństwie do płyt styropianowych drugi z wymienionych materiałów jest dość ciężki, co również ma wpływ na zwiększenie trudności podczas montażu. Ostateczny wybór warto podjąć po określeniu pożądanych parametrów pod względem izolacyjności akustycznej i termicznej, a także ustaleniu maksymalnego budżetu na ocieplenie domu. Dobrym pomysłem jest odbycie konsultacji z fachowcami takimi jak Marbud.

Czy ocieplanie elewacji można wykonać samemu?

Rosnące koszty budowy domu jednorodzinnego sprawiają, że inwestorzy poszukują rozwiązań pozwalających im na zaoszczędzenie pieniędzy poprzez wykonanie niektórych prac w tzw. systemie gospodarczym. Oznacza to realizację robót we własnym zakresie, bez wynajmowania do tego celu doświadczonych wykonawców. W przypadku kluczowych zadań, do których bez wątpienia zalicza się ocieplenie elewacji, warto jednak postawić na ekipę fachowców – np. firmę Marbud.

Wyrównanie ścian, ich odpowiednie przygotowanie pod układanie styropianu lub wełny, a także obróbka materiału w taki sposób, by był on idealnie dopasowany do ścian zewnętrznych – to czynności wymagające dużej wiedzy i umiejętności. Przy ocieplaniu elewacji we własnym zakresie często dochodzi do nakładania niewłaściwych ilości kleju na podłoże czy braku montażu listwy startowej. Odpowiednio gęste kołkowanie oraz zabezpieczanie ułożonego styropianu przed działaniem promieniowania słonecznego za pomocą siatki i rusztowania to kolejne z prac, o których zapominają osoby montujące wspomniane materiały bez uprzedniego doświadczenia. Może to skutkować pękaniem lub odpadaniem płyt od elewacji, a także powstawaniem mostków termicznych i tym samym obniżonymi parametrami pod względem izolacyjności termicznej.

Profesjonalne usługi

Marbud to wykonawca usług budowlanych, specjalizujący się w różnorodnych dziedzinach. Wśród nich znajduje się wykonanie elewacji, które pozwala na poprawę estetyki oraz zwiększenie trwałości budynków. Ponadto, firma zajmuje się wykończeniem wnętrz, oferując kompleksowe rozwiązania dla klientów indywidualnych i biznesowych. W swojej ofercie posiada także usługi dociepleń oraz ociepleń budynków i domów, co przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej i obniżenia kosztów eksploatacji.