Decyzja o ociepleniu budynku będzie bardzo opłacalna w przyszłości, bowiem w ten sposób można zoptymalizować koszty wydatkowane na ogrzewanie domu. Jak każdą pracę budowlaną, ocieplanie również należy wykonać w odpowiednim czasie, co przełoży się na efektywność termomodernizacji. Jaka pora roku będzie więc idealna? Sprawdź w poniższym artykule i dowiedz się, dlaczego mroźna zima, upalne lato i deszczowa jesień to najgorsze z możliwych opcji.

Wiosna lub ciepłe miesiące letnie

Tego rodzaju usługa budowlana wymaga odpowiedniej temperatury. Najbardziej optymalna wartość oscyluje w granicach od pięciu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Aspekt ten dotyczy trzech najważniejszych czynników – powietrza, podłoża, na którym zostanie zainstalowany system ociepleń oraz wody niezbędnej do przygotowania zaprawy. Idealne warunki do przeprowadzenia termomodernizacji będą więc wiosną i latem przed rozpoczęciem okresu obfitego w upały.

Wykonanie tego rodzaju usługi warto zlecić profesjonalnej firmie budowlanej, która specjalizuje się w realizacji ociepleń budynków, jak na przykład przedsiębiorstwo Euro-Bud Józef Bubacz. Specjaliści doradzą bowiem najlepszy termin i nie przeprowadzą żadnych działań, jeśli będzie istniało ryzyko wystąpienia przymrozków lub innych warunków, które negatywnie wpłyną na ostateczny efekt i wydajność ocieplenia.

Kiedy absolutnie nie powinno się ocieplać budynku?

Najgorsze w skutkach będzie zaplanowanie ocieplenia budynku na zimę. W miesiącach tych panują bowiem ujemne temperatury, które z pewnością negatywnie odbiją się na efekcie finalnym zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Tego rodzaju prace budowalne wymagają bowiem użycia wody, która w połączeniu z niskimi temperaturami może zamarznąć i w konsekwencji zniszczyć materiał. Z pozoru na etapie odbioru całość może prezentować się świetnie, niemniej jednak wiosną najpewniej zacznie odpadać od ścian.

Jesień również nie będzie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o wykonanie ocieplenia budynku. W okresie tym warunki atmosferyczne zmieniają się bowiem bardzo szybko. Na niekorzyść tego typu prac wpływają opady atmosferyczne, duża wilgotność oraz silny wiatr, czyli wszystkie cechy charakterystyczne dla tej konkretnej pory roku. W okresie tym zdarzają się także przymrozki. Choć w ciągu dnia temperatura będzie odpowiednia, to jednak w nocy może ona spaść poniżej zera, co uniemożliwi prawidłowe związanie zaprawy, wymagającej zachowania optymalnych warunków przez minimum 48 godzin.

Choć podczas ciepłych miesięcy letnich wykonuje się ocieplenie, to jednak o tej porze roku również należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzać prognozy pogody. Zbyt wysokie temperatury sprzyjają bowiem odparowywaniu wody, co z punktu widzenia tej usługi jest wysoce niepożądane. Przyspieszenie tego procesu negatywnie wpłynie bowiem na kwestie związane z wiązaniem materiałów, co w przyszłości przełoży się na gorszą wytrzymałość i przyczepność.