Grzyby pleśniowe oraz domowe są często sporym kłopotem dla użytkowników budynków. Skuteczne metody walki pozwalają wyeliminować nie tylko przykry, uciążliwy zapach zgnilizny pojawiający się w pomieszczeniach, ale przede wszystkim dają możliwość uniknięcia groźnych dla zdrowia konsekwencji. Jak dokładnie wygląda odgrzybianie budynków i na czym polegają ekspertyzy mykologiczne?

Szereg chorób wywołanych grzybami

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników pomieszczeń, w których na ścianach czy sufitach znajduje się grzyb, jest jego eliminowanie we własnym zakresie. Bezpośredni kontakt może bowiem wywołać stany uczuleniowe, a te bywają sporym zagrożeniem dla zdrowia i nawet życia człowieka. Samo przebywanie w pomieszczeniach z grzybem jest również niezdrowe. Prowadzi nie tylko do uciążliwych chorób płuc i przewlekłych gryp, ale w skrajnych przypadkach nawet do rozwoju nowotworów. Z tego względu tak ważne jest przeprowadzenie odgrzybiania w sposób profesjonalny.

Zajmie się nim firma Myko-System, której działanie jest kompleksowe i rozpoczyna się od wystawienia opinii przez specjalistę w zakresie mykologii. Jego wiedza i doświadczenie pozwala dokładnie ocenić zarówno stopień zagrzybienia powierzchni, jak i typ występujących na niej grzybów. Dzięki znalezieniu przyczyny ich występowania można zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się problemu. Profesjonalne odgrzybianie odbywa się natomiast najczęściej z użyciem specjalnych środków biobójczych, których aplikacja pozwala uwolnić pomieszczenie od grzybów. Niezbędne jest też najczęściej ozonowanie.

Ekspertyzy mykologiczne

Nie tylko jednak zagrzybienie jest problemem natury mykologicznej pojawiające się często w budynkach. Kłopotliwe jest również zawilgocenie, które wymaga profesjonalnego osuszenia. Należy jednak pamiętać o zlokalizowaniu źródła zagrożenia. W tym celu wystawiana jest ekspertyza mykologiczna, która wykonana w sposób profesjonalny pozwala wskazać przyczyny pojawienia się grzybów czy wilgoci w pomieszczeniu. Firmy świadczące usługi w tym zakresie realizują ekspertyzy za pomocą m.in. kamery termowizyjnej.

Wykorzystywane są także specjalistyczne urządzenia do badania wilgotności materiałów budowlanych. Analizowane w laboratorium próbki pozwalają uzyskać informacje na temat typów grzybów znajdujących się w pomieszczeniu, co również przyczynia się do określenia przyczyn ich powstawania. Skuteczne usunięcie tego zagrożenia to zatem przede wszystkim zrealizowanie profesjonalnej ekspertyzy mikologicznej, która w połączeniu z odgrzybianiem pozwoli pozbyć się raz na zawsze uciążliwego i groźnego dla zdrowia problemu.