Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wznoszono późno modernistyczne bloki, często z tzw. "wielkiej płyty", ale też tradycyjnie murowane, z myślą o mieszkaniu dla wielu rodzin. Było to praktyczne i szybkie rozwiązanie na terenach aglomeracji miejskich, ale też na niektórych terenach wiejskich, gdzie całe pokolenia mieszkały blisko siebie. Obecnie, obok tych bloków powstają nowoczesne, współczesne, estetycznie wyglądające budynki. Same bloki natomiast z czasem zaczęły się degradować. Ich wygląd i stan zaczął się psuć. Nie wszystkie jednak obiekty tego typu powinny być spisane na straty! Biuro PCA Paweł Chilimoniuk Architekt może przyjść z pomocą.

Na co zwrócić uwagę przy przebudowie domu

Choć przebudowa budynku wielorodzinnego jest swego rodzaju wyzwaniem dla architekta oraz wykonawców, inwestycja taka może być dużo bardziej opłacalna od postawienia nowego domu w miejscu starego. Co najpierw warto sprawdzić?

Na początek konieczna jest obiektywna ocena stanu obiektu mieszkalnego. Przy czym wszelkie sentymenty muszą odejść na bok, a skupić musimy się na stanie prawnym i technicznym. 

Konstruktor może nam pomóc ocenić stan gruntu i wytrzymałość istniejącego fundamentu. Należy również razem z fachowcami sprawdzić poziom zawilgocenia murów. Jest to szczególnie ważne, gdy budynek stoi niedaleko rzeki lub innych zbiorników wodnych. Istotną sprawą są również dokładne oględziny ścian, szczególnie tych nośnych. Pęknięcia i rysy mogą bowiem zwiastować poważniejsze problemy.

Wybór odpowiedniego architekta

Jeżeli wszystkie powyższe czynniki nam się zgadzają i chcemy przystąpić do przebudowy, kolejnym krokiem będzie znalezienie właściwego biura projektowego. Wielu klientów doceniło firmę PCA Paweł Chilimoniuk Architekt. Dlaczego? Jeden z zapytanych architektów odpowiada:

Nasz zespół tworzą doświadczeni i wyszkoleni specjaliści, którzy mogą pochwalić się sporym dorobkiem zawodowym. Nasze realizacje zdobią ulice Warszawy oraz jej okolic, a także innych miejscowości i są przyjazne dla mieszkańców.

Biuro zajmuje się projektowaniem architektonicznym w szerokim zakresie, obejmującym: budynki użyteczności publicznej (handlowo-usługowe, baseny, obiekty sportowe i rekreacyjne, budynki oświaty), budynki mieszkalne (apartamentowce, budynki wielorodzinne i jednorodzinne), budynki techniczne i magazynowe, wnętrza. Architekt firmy posiada uprawnienia do projektowania bez ograniczeń. PCA Paweł Chilimoniuk Architekt tworzy kompleksową, wielobranżową dokumentację projektową, koncepcje, projekty budowlane i wykonawcze, kosztorysy i przedmiary robót. Opracowuje materiały marketingowe: makiety i wizualizacje 3D. Pomaga klientom w wyborze lokalizacji, opracowując analizy chłonności terenu oraz analizy opłacalności inwestycji a także pomaga w przejściu procedur formalnych, np. w uzyskaniu pozwolenia na budowę.