Ogrodzenie - stalowe czy drewniane?

Materiał partnera
2019-09-19
ogrodzenie drewniane

Rozkwit popularności przeżywają w ostatnich latach drewniane elewacje. Uznawane są za rozwiązanie nowoczesne i stylowe. Wybór takiego wyglądu naszego domu wiąże się z ograniczonym wyborem pozostałych elementów naszej posesji, jak na przykład ogrodzenie czy też brama garażowa. Jednak czy rzeczywiście powinniśmy decydować się na drewniane ogrodzenie?

Ogrodzenia drewniane

Ogrodzenie możemy zbudować na własną rękę lub też zlecić pracę firmie specjalizującej się w produkcji i montażu ogrodzeń. Bez względu na nasz wybór, najpierw musimy się skupić na projekcie. Najważniejszą kwestią w tym aspekcie jest charakter oraz materiał – jeśli będziemy chcieli wyeksponować naszą zadbaną posesję, ażurowe ogrodzenie będzie idealne, jeśli natomiast oczekujemy nieco większej prywatności, wybierzmy ogrodzenie szczelne. Decydując się na tradycyjne drewniane ogrodzenie, powinniśmy mieć na uwadze, iż pasują one głównie do zabudowań znajdujących się na terenach wiejskich. Opcją bardziej uniwersalną jest ogrodzenie z paneli drewnianych, umieszczanych między słupami murowanymi betonowymi lub metalowymi. Dużą zaletą drewna jest jego plastyczność – mamy wiele możliwości obróbki. Dodatkowo jest to praca na tyle łatwa, że możemy ją spokojnie wykonać sami.  Znaczącą wadą każdego typu ogrodzenia drewnianego jest podatność na wpływ czynników atmosferycznych, działanie szkodników takich jak kornik oraz grzybów (korozja biologiczna). Dodatkowo musimy być przygotowani na liczne pęknięcia lub miejscowe gnicie. Oczywiście możemy zmniejszyć szansę na zniszczenie impregnując drewno ciśnieniowo, natomiast dzięki konserwacji co minimum trzy lata ogrodzenie może służyć przez dekady. Mimo to, największą wadą pozostaje łatwopalność drewnianych elementów.

Ogrodzenie metalowe

Ogrodzenia metalowe są znacznie bardziej wytrzymałe w porównaniu do ogrodzeń drewnianych. Najprostszym rozwiązaniem jest siatka rozpięta na metalowych słupkach, jednak o wiele większą popularnością cieszą się ozdobne ogrodzenia bazujące na kowalstwie artystycznym, proponowane przez takie firmy jak Adamus prosperujący na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wzory takich ogrodzeń są zdecydowanie bardziej oryginalne, ciekawe oraz przez wielu uważane za najbardziej eleganckie i luksusowe. Dobrze eksponują ogród i dodatkowo pasują do różnych stylów. Mimo wielu zalet, metal posiada również swoje minusy. Jednym z największych jest podatność na korozję. Możemy oczywiście uniknąć niechcianych skutków ubocznych powszechnej wilgoci, metalowe elementy są zazwyczaj fabrycznie ocynkowane ogniowo, co skutecznie zapobiega niszczeniu. Można też spotkać się z metalem powlekanym tworzywem sztucznym. Kolejnym wyjściem jest pomalowanie ogrodzenia jedną z dostępnych na rynku farb do metalu (podkładową oraz nawierzchniową). Ponadto musimy liczyć się z wysokim kosztem jednorazowym ogrodzenia kutego oraz nie lada wyzwaniem podczas montażu.

Opracowanie artykułu:

Adamus Adam Dobruchowski

88-101 Tupadły 100 kujawsko-pomorskie
e-mail