Wybierając metodę ogrzewania domu ludzie coraz częściej kierują się wygodą oraz estetycznym wyglądem. Poza tym dla wielu osób ważna jest również ochrona środowiska, przez co dążą do minimalizowania zużycia energii. Dzięki temu coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie podłogowe. Charakteryzuje się ono dostarczaniem ciepła całą powierzchnią podłogi. Jakie istnieją rodzaje ogrzewania podłogowego oraz jak wygląda proces montażu tego typu instalacji?

Główne rodzaje i zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe można stosować jako podstawowe ogrzewanie domu oraz jako uzupełnienie ogrzewania tradycyjnego. Ogrzewanie to znajduje swoje zastosowanie zazwyczaj w takich pomieszczeniach jak łazienka, kuchnia oraz pokój dzienny. Ogrzewanie podłogowe może zostać zamontowane na każdej podłodze, jednak najbardziej efektywne jest położenie na podłodze materiału dobrze przewodzącego ciepło np. płytek ceramicznych lub kamiennych. Przy ogrzewaniu podłogowym temperaturę w pomieszczeniach możemy regulować za pomocą termostatów bądź czujników temperatury.

Możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze rodzaje ogrzewania podłogowego, którymi są ogrzewanie wodne oraz ogrzewanie elektryczne. Oferowane przez firmę Tytan Odnawialne Źródła Energii z Łodzi wodne ogrzewanie podłogowe składa się z systemu grzejnych rur, przez które przepływa ogrzana woda. Rury umieszczane są bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Ogrzewanie podłogowe elektryczne polega na tym, że w podłodze umieszcza się specjalne maty grzejne bądź grzejne przewody, które przekazują energię cieplną do pomieszczenia. Przewody te są tak skonstruowane, że w momencie przepływu przez nie prądu następuje rozgrzanie przewodów i wytworzenie ciepła.

Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet. Jest to przede wszystkim komfort i wygoda w użytkowaniu. Ponadto wykonanie instalacji jest szybkie, a sama instalacja nie wymaga konserwacji. Dzięki temu, że cała instalacja ogrzewania znajduje się w podłodze nie trzeba posiadać miejsca na zamieszczenie urządzeń grzewczych.

Etapy montażu wodnego ogrzewania podłogowego

Decydując się na założenie instalacji ogrzewania podłogowego, prace związane z montażem powinno rozpocząć się od przygotowania projektu instalacji. Poprawnie wykonany projekt pozwoli na ułatwienie pracy firmie wykonawczej oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia błędów podczas montażu. Istotne przy wykonywaniu instalacji wodnego ogrzewania podłogowego jest staranne przygotowanie podłoża pod instalację. Powinno być ono idealnie poziome i precyzyjnie wyrównane, aby nie dochodziło do pękania warstw podłoża w której będą znajdować się rury.

W pomieszczeniach, w których zakładane będzie ogrzewanie podłogowe należy wykonać wzdłuż ścian izolację brzegową. Pozwoli ona na oddzielenie płyty grzejnej od ściany. Jej głównym zadaniem jest ograniczenie strat energii cieplnej oraz pochłanianie naprężeń wytwarzanych się poprzez rozszerzanie się oraz kurczenie podłogi, które jest następstwem zmiany temperatury. Izolację brzegową można wykonać m. in. z pianki polietylenowej.

Kolejnym etapem jest ułożenie izolacji cieplnej na powierzchni podłogi. Wykonuje się ją z usztywnionej wełny mineralnej bądź sztywnych płyt styropianowych. Ważne jest, aby układając izolację nie pozostawiać szczelin pomiędzy płytami. W celu zabezpieczenia izolacji cieplnej przed wilgocią zazwyczaj stosuje się osłonę z folii polietylenowej.

Następnie umieszcza się rury grzejne na warstwie izolacyjnej. Rury te zazwyczaj wykonane są z metali lub tworzyw sztucznych. Ułożone według projektu rury zalewa się warstwą jastrychu, na którym montowana jest ostatnia warstwa wykończeniowa. Decydując się na wodne ogrzewanie podłogowe bardzo ważne jest wcześniejsze wykonanie projektu, ponieważ po zakończeniu montażu instalacji nie jest możliwe wprowadzenie zmian. Ogrzewanie tego typu może współpracować z takimi źródłami energii jak pompy ciepła, kotły gazowe, elektryczne lub olejowe.

Ogrzewanie podłogowe jest komfortowym i łatwym w użyciu rozwiązaniem. Pozwala nie tylko na zaoszczędzenie miejsca, które zajęłyby urządzenia grzewcze, ale również na równomierne pozyskiwanie ciepła na całej powierzchni podłóg w domu.