Ogrzewanie podłogowe jest bardzo nowoczesną i przede wszystkim wydajną metodą ogrzewania domu. To dzięki zastosowaniu właśnie tej technologii inwestorzy mogą zaoszczędzić wiele miejsca. Dlaczego? Otóż dlatego, że wykorzystanie ogrzewania podłogowego eliminuje konieczność montażu grzejników. Zasadniczo wyróżnia się ogrzewanie podłogowe wodne oraz elektryczne. Jakie są zalety i wady takich rozwiązań?

Ogrzewanie podłogowe wodne – co warto wiedzieć?

Decyzję o montażu ogrzewania podłogowego warto podjąć już na samym początku. Pozwoli to wykonawcom obiektu idealnie dostosować wysokość podłóg oraz zaplanować prace związane z termoizolacją tej przestrzeni. Wszyscy ci, którzy planują instalację ogrzewania podłogowego w całym domu, powinni wziąć pod uwagę ogrzewanie wodne. Choć koszty związane z zakupem akcesoriów są dość odczuwalne, to nie należy zapominać o tym, jak droga jest energia elektryczna. Dlatego właśnie ogrzewanie wodne, choć może wydawać się droższe na pierwszym etapie inwestycji, na pewno zwróci się w kosztach eksploatacji. Jako że układ ogrzewania wodnego jest bardzo skomplikowany w montażu, warto również zadbać o doświadczonego wykonawcę. Mowa tu o firmach takich jak Instal, które zapewniają swoim klientom obsługę kompleksową od rzetelnej wyceny aż po realizację. Głównym zadaniem wodnego ogrzewania podłogowego jest nie tylko eliminacja efektu zimnych posadzek, ale przede wszystkim zapewnienie komfortowej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Ogrzewanie tego typu szczególnie warto zamontować na poddaszu użytkowym, na którym są okna dachowe. Działanie takie znacznie zminimalizuje skraplanie się prawy wodnej na krawędziach stolarki okiennej. A co jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne – wady i zalety

Do niezaprzeczalnych zalet ogrzewania elektrycznego zdecydowanie należy zaliczyć łatwość montażu oraz niski koszt zakupu niezbędnych akcesoriów. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o ogrzewanie znacznych powierzchni. Podłogowe ogrzewanie elektryczne, aby mogło okazać się jak najwydajniejsze, powinno być instalowane punktowo np. w kuchni, w łazience, czy w salonie. Zaletą takiego rozwiązania jest również brak konieczności uruchamiania instalacji c.o. podczas okresu przejściowego wiosną i jesienią. W przypadku montażu ogrzewania elektrycznego w całym domu należy liczyć się ze sporymi wydatkami za energię elektryczną. Ogrzewanie podłogowe cechuje się także dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że po odłączeniu źródła energii podłoga wciąż przez długi czas pozostaje nagrzana. Może to nieco utrudniać dokładną regulację temperatury w pomieszczeniu.