Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pomaga skutecznie redukować koszty ogrzewania budynków mieszkalnych. Wiele osób, które budują dom decyduje się na ogrzewanie podłogowe ze względu na energooszczędność i komfort cieplny.

Zalety ogrzewania podłogowego

Taki rodzaj ogrzewania jest również bardzo wygodny w użytkowaniu pozwala znacząco zwiększyć komfort cieplny w pomieszczaniach. Korzystając z tego rodzaju ogrzewania można zmniejszyć temperaturę o 1-2°C, co pozwala zaoszczędzić około 12% kosztów ogrzewania. W pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą ogrzewania podłogowego powietrze nie jest tak wysuszone, w porównaniu do ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami. Top znacząco poprawia jego jakość i domownikom lepiej się oddycha. O zaletach ogrzewania podłogowego opowiada pracownik Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Ingal s.c. Andrzej Żaba Leszek Marcinkowski:

Rozkład temperatury ogrzewaniu podłogowym jest lepszy niż przy standardowym ogrzewaniu. Cieplej jest przy podłodze, a chłodniej w wyższych warstwach, to również bardzo komfortowe dla domowników, szczególnie tych, którym ciągle marzną stopy. Dzięki brakowi standardowych kaloryferów można korzystniej zaaranżować przestrzeń w pomieszczeniach.

Poza tym na grzejnikach nie zbiera się kurz, który jest wznoszony w powietrze wraz z ciepłem. To powoduje, że ogrzewanie podłogowe, to bardzo dobre rozwiązanie dla alergików. Niższe koszty ogrzewania dotyczą niższego zużycia energii. Przy ogrzewaniu tradycyjnym temperatura czynnika grzewczego w grzejnikach musi wynosić około 60°C, a przy ogrzewaniu podłogowym tylko 45°C.

Jakie są wady ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe ma również swoje wady. Największą wadą jest koszt całej inwestycji. Jest on o około 30% wyższy niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Przed montażem całej instalacji trzeba najpierw wykonać posadzkę. Jeżeli wystąpi jakaś awaria ogrzewania i będzie trzeba wymienić jakiś element w całej instalacji, to konieczne będzie kucie posadzki. Montując ogrzewanie podłogowe na posadzkę można położyć tylko materiały, które dobrze przewodzą ciepło. Najczęściej wykorzystywany jest kamień oraz ceramiczne płytki. Również podczas aranżacji pomieszczeń trzeba wziąć pod uwagę ułożenie rur grzewczych. W miejscach, gdzie bezpośrednio przebiegają należy unikać ustawiania ciężkich sprzętów czy szaf. Poza tym nagrzewanie podłogi przebiega bardzo wolno.

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które stosuje coraz więcej osób. Dzięki niemu możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania. Poza tym dzięki ogrzewaniu podłogowemu jakość powietrza jest zdecydowanie lepsza niż przy standardowym ogrzewaniu.