Okna drewniane i PCV – jakie wybrać?

Materiał partnera
2019-06-24

Wybór okien do wymarzonego domu jednorodzinnego jest zadaniem skomplikowanym. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, od aspektów wizualnych począwszy, aż na sprawach związanych z termiką skończywszy. O materiale, z którego ma zostać wykonane okno, decyduje także przeznaczenie konkretnego pomieszczenia. Co warto wiedzieć o oknach drewnianych i tych wyprodukowanych z tworzywa sztucznego?

Okna drewniane – właściwości

Nie ulega żadnej wątpliwości, że drewno jest jednym z najpiękniejszych i najefektowniej prezentujących się surowców naturalnych. Najczęściej stosowanym rodzajem drewna, jeśli chodzi o produkcję okien, jest sosna. Współcześnie klienci mogą wybierać pomiędzy tym, czy na materiale mają być widoczne słoje, czy też drewno ma przypominać raczej sklejkę. Istnieją również dwa rodzaje impregnacji drewna. O czym konkretnie mowa? O impregnacji ciśnieniowej oraz powierzchniowej. Warto podkreślić, że impregnacja zapewnia wchłonięcie specjalnego środka zabezpieczającego na ponad 1 cm w głąb struktury drewna. Okna drewniane występują w standardowym pakiecie dwuszybowym, energooszczędnym pakiecie trzyszybowym oraz, pasywnym pakiecie czteroszybowym, który zapewnia obecnie najlepsze właściwości pod względem termoizolacji. Okna drewniane szczególnie dobrze spisują się w salonach, sypialniach, czy gabinetach, gdzie poza czynnikami użytkowymi, liczą się także właściwości estetyczne.

Zaprojektowanie i wyprodukowanie wysokiej jakości okna jest jednak bardzo skomplikowanym i przede wszystkim wieloetapowym procesem, dlatego wykonawstwo warto zlecić najbardziej renomowanym producentom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Okplast, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz nowoczesnemu zapleczu technologicznemu od lat zapewnia inwestorom łatwy dostęp do najlepszych okien w najatrakcyjniejszych cenach. A co z oknami PCV?

O oknach PCV słów kilka

Popularne okna PCV, nazywane również oknami aluminiowo-tworzywowymi odznaczają się przede wszystkim niezwykle długą żywotnością oraz łatwością w konserwacji. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności takich jak kuchnie, łazienki, czy pralnie. Jako że wykonane są z tworzywa sztucznego, żadnego zagrożenia nie stanowi dla nich wilgoć, która ma często bardzo destrukcyjny wpływ na strukturę innych materiałów, używanych do budowy domu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby okna PCV zamontować także w pokojach dziennych, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że nadadzą one wnętrzu zdecydowanie nowocześniejszego charakteru.

Podobnie jak okna drewniane, okna PCV występują w kilku pakietach szybowych. W przypadku okien aluminiowo-tworzywowych warto zwrócić również uwagę na tzw. ramki dystansowe, które znajdują się pomiędzy poszczególnymi szybami. Dobrze, jeśli wykonane są z materiału, który nie przewodzi ciepła. Ze względu na puste w środku przekroje techniczne okna PCV uważane są za nieco gorsze od swoich drewnianych odpowiedników pod względem współczynnika przenikania ciepła. Niemniej jednak są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu, co dla niektórych zainteresowanych może okazać się najważniejsze.

Opracowanie artykułu:

Okplast Norbert Kozak

ul. Stabłowicka 129A/5, 54-062 Wrocław Fabryczna, dolnośląskie
e-mail
telefon