Okna plastikowe czy drewniane – które z nich wybrać do domu?

Materiał partnera
2019-06-26
okna drewniane i pcv

Każdy, kto stoi przed wyborem okien do domu, z pewnością zastanawia się, który model będzie najlepszy. Okna plastikowe cieszą się największym zainteresowaniem klientów, głównie ze względu na swoją stosunkowo niską cenę. Z kolei okna drewniane zapewniają doskonały efekt wizualny. Na które warto się zdecydować?

Zalety okien plastikowych

Największą zaletą okien plastikowych jest ich powszechna dostępność i uniwersalność. Możemy spotkać się z wieloma różnymi modelami, z których każdy można dopasować do wymaganych wymiarów. Okna plastikowe mają najczęściej biały kolor, choć można uatrakcyjnić ich wygląd poprzez zastosowanie oklein. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu kolorowe lub drewnopodobne folie. Okna PCV można wykonać w dowolnym kształcie, co daje wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych. Do ich produkcji stosuje się tworzywa sztuczne, dzięki czemu charakteryzują się lekkością. Plastikowe okna wyposażone w systemy antywłamaniowe będą dodatkowym zabezpieczeniem naszego domu. Dużą zaletą jest także łatwość konserwacji. Jak zapewnia specjalista z firmy Akus, która zajmuje się sprzedażą i montażem okien i drzwi- okna plastikowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy regularnie je myć, by pozbyć się nagromadzonego kurzu. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że koszt ich zakupu jest dużo niższy niż  w przypadku okien drewnianych.

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane charakteryzują się dużą elegancją. Zazwyczaj wykonuje się je na indywidualne zamówienie klienta, dzięki czemu są perfekcyjnie dopasowane. Podobnie jak okna PCV, mogą mieć różny kształt, ale też wykończenie. Najczęściej spotyka się okna drewniane malowane, rzeźbione, szczotkowane i lakierowane. Stanowią prawdziwą ozdobę każdego domu, nadając mu wręcz luksusowego charakteru. Dużą zaletą okien drewnianych jest szczelność. Bardzo dobrze też izolują  mieszkańców od hałasów z zewnątrz. Jeżeli w jakiś sposób ulegną uszkodzeniu czy zarysowaniu, zazwyczaj łatwo można je naprawić, podczas gdy okna PCV należy poddać całkowitej wymianie. Aby okna z drewna służyły jak najdłużej, konieczna jest ich odpowiednia impregnacja. Należy ją przeprowadzać co kilka lat. Nie wolno zapominać również o prawidłowej pielęgnacji ram. W tym celu należy korzystać ze środków, które przeznaczone są czyszczenia elementów drewnianych.

Podsumowanie

Wybierając okna do domu, należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane mają wiele wspólnych zalet. Warto kupować je od sprawdzonego producenta, co da nam gwarancję, że nabywamy produkt wysokiej jakości, który następnie zostanie zamontowany zgodnie z zaleceniami.