Teren, który planujemy zagospodarować pod jakąkolwiek inwestycję budowlaną musi zostać bezwzględnie zbadany przez fachowców pod kątem geotechnicznym. W tym celu tworzone są odpowiednie opinie, które znajdą się wraz z innymi elementami w pełnej dokumentacji techniczno-administracyjnej przedsięwzięcia. Jest to niezbędne również do tego, aby uzyskać pozwolenie na budowę obiektu. Przedstawiamy wszystko, co najważniejsze o opinii geotechnicznej.

Czym jest i co zawiera opinia geotechniczna?

Opinia geotechniczna to rodzaj dokumentu, którego celem jest dokładne określenie kategorii geotechnicznej, w jakiej znajduje się nasz obiekt budowlany, co w głównej mierze zależne jest od uwarunkowań gruntowych danego terenu. Oprócz tego badanie to stanowi również podstawę do określenia dokładnych potrzeb związanych z wykonaniem badań geotechnicznych terenu, na którym wykonywana jest dana inwestycja budowlana. Wszystkie zapisy dotyczące konieczności wykonywania opinii geotechnicznej znaleźć możemy w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r., które dotyczy ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz. U. nr 81, poz. 463), a także obejmuje konieczność wykonywania tego typu opinii dla wszystkich obiektów budowlanych.

Jeżeli chodzi o to, co powinna zawierać profesjonalnie wykonana opinia geotechniczna, to należy ją generalnie podzielić na część opisową oraz graficzną. W części opisowej znajdziemy szereg różnych informacji takich jak m.in. określenie warunków geologicznych oraz hydrologicznych danego terenu (np. zagęszczenie, wilgotność i spójność gruntu) oraz orientacyjne obliczenia nośności gruntu. Część graficzna tego dokumentu obejmuje zaś przedstawienie punktów wierceń oraz linii przekrojów geotechnicznych na planie jak również przekroje geotechniczne. W celu stworzenia precyzyjnej opinii geotechnicznej warto zwrócić się do specjalistów z firmy GEOSIM z Lusówka. Poza opiniami geotechnicznymi możemy tam również uzyskać inne niezbędne dokumenty z zakresu geologii.

Jakie są kategorie geotechniczne?

Tak jak wspomnieliśmy o tym wcześniej, opinia geotechniczna dotyczy wszystkich obiektów budowlanych, które podzielić możemy na kilka kategorii. Pierwsza z nich dotyczy niewielkich obiektów budowlanych, gdzie możliwe jest statyczne wyznaczenie schematu obliczeniowego w prostych warunkach gruntowych.  Można je wtedy dostosować do minimalnych wymagań na podstawie doświadczeń i jakościowych badań geotechnicznych. Ta kategoria obejmuje m.in.:

budynki gospodarcze oraz mieszkalne posiadające maksymalnie 2 kondygnacje;

  • ściany oporowe i rozparcia wykopów o maksymalnej różnicy poziomów wynoszącej 2 metry;
  • wykopy o głębokości około 1,2 metra oraz nasypy sięgające 3 metrów.

Druga kategoria dotyczy obiektów budowlanych ustawianych w  prostych i złożonych warunkach gruntowych, które wymagają ilościowej i jakościowej oceny danych geotechnicznych oraz ich analizy. Należą do nich m.in.:

  • kotwy gruntowe oraz inne typy systemów kotwiących;
  • fundamenty bezpośrednie oraz głębokie;
  • ściany oraz inne konstrukcje oporowe, które utrzymują wodę lub grunt;
  • przyczółki, filary mostowe oraz nabrzeża;
  • wykopy i nasypy oraz inne konstrukcje ziemne (z zastrzeżeniem I kategoria pkt. c).

Ostatnia, czyli trzecia kategoria geotechniczna dotyczy takich konstrukcji jak np.:

  • nietypowe obiekty budowlane niezależnie od stopnia skomplikowania warunków gruntowych, których budowa lub późniejsze użytkowanie może stwarzać wysokie zagrożenie dla ich użytkowników;
  • obiekty i konstrukcje, które posiadają nietypowe rozwiązania techniczne;
  • obiekty infrastruktury krytycznej oraz zabytkowe i monumentalne;
  • obiekty budowlane, które znajdować się będą w skomplikowanych warunkach gruntowych;
  • obiekty budowlane, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
  • budowle wysokościowe, które projektowane są w miejskiej zabudowie;
  • obiekty wysokie, których głębokość posadawiania bezpośredniego przekracza 5 metrów lub takie, które posiadają co najmniej 2 kondygnacje zagłębione w gruncie;
  • tunele wyżłobione w twardych i niespękanych skałach, które znajdują się w warunkach niewymagających specjalnej szczelności.

Warto wiedzieć także, iż w przypadku trzeciej kategorii geotechnicznej wymagane jest również posiadanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.