Opinie i ekspertyzy budowlane – kiedy się je wykonuje?

Materiał partnera
2019-05-11
Ekspertyza budowlana

Stan techniczny konkretnego budynku czy jego wyposażenie w niektórych przypadkach muszą być dokładnie określone. Pełen profesjonalizm i rzetelność przy wystawieniu stosownej opinii czy ekspertyzy budowlanej gwarantują wyłącznie doświadczeni specjaliści, którzy w ramach świadczonych usług są w stanie dokładnie zbadać obiekt. Kiedy konkretnie przeprowadza się takie czynności?

Przy rozbudowie budynku

Spore zmiany w konstrukcji danego obiektu użytkowego wymagają sporządzenia profesjonalnej ekspertyzy budowlanej. To właśnie dzięki niej inwestor uzyskuje informacje na temat bieżącego stanu technicznego budynku, co przekłada się na możliwości w zakresie jego rozbudowy. Dotyczy to również sytuacji, w której przeprowadzona zostać ma przebudowa czy nadbudowa. Związane z tym prace muszą być realizowane w pełni bezpiecznie, dlatego doświadczony rzeczoznawca musi wykonać stosowne badanie stanu technicznego konstrukcji.

Pojawiające się na tym polu wątpliwości to kolejny już powód, dla którego wykonuje się opinie i ekspertyzy budowlane. Nierzadko bowiem inwestor jest przekonany o problemach konstrukcyjnych, których ze względu na brak stosownej wiedzy i doświadczenia nie jest w stanie profesjonalnie określić. Zajmie się tym firma Bud-Mar Invest, której kompleksowe usługi w zakresie wystawiania ekspertyz budowlanych dają możliwość stworzenia obiektywnej, rzetelnej i bardzo precyzyjnej opinii na temat nie tylko stanu technicznego budynku, ale i znajdujących się w nim elementów wyposażenia wnętrz. Kiedy jeszcze przeprowadza się specjalistyczne badania?

Niebezpieczna konstrukcja

Budynki nieprawidłowo skonstruowane, uszkodzone czy posiadające zużyte elementy konstrukcyjne nierzadko kwalifikują się do rozbiórki. Mogą one powodować spore zagrożenie, dlatego w takiej sytuacji niezbędne jest wystawienie fachowej opinii na temat ich stanu technicznego. Ekspertyza budowlana zrealizowana przez specjalistę pozwoli otrzymać dokładne informacje na temat niebezpieczeństw wynikających z korzystania danego obiektu, jeśli oczywiście takowe zachodzą.

Warto wiedzieć, że takie badanie obejmuje wiele kwestii i jest stosunkowo złożone. Z tego właśnie względu niezbędne jest powierzenie jego realizacji doświadczonemu rzeczoznawcy, który zadba o sprawdzenie wszystkich elementów konstrukcyjnych – ścian, sufitów, podłóg, stropów, fundamentów, pokrycia dachowego czy elewacji. Do świadczonych przez niego usług zaliczają się jednak nie tylko oględziny obiektu, ale i wykonanie stosownych pomiarów dających możliwość uzyskania informacji na temat odchyleń od normy w tym zakresie.

Opracowanie artykułu:

Bud-Mar Invest M. Regulski

ul. Nyska 58B lok. 6, 50-505 Wrocław Krzyki, dolnośląskie
e-mail
www