Planujesz zmianę tradycyjnego ogrzewania na gazowe? A może jesteś na etapie budowy nowego obiektu inwestycyjnego lub przemysłowego, do którego będzie doprowadzony gaz? W takiej sytuacji musisz liczyć się z koniecznością skorzystania z usług kominiarza, który zajmie się odbiorem komina. Wydana przez niego opinia kominiarska jest jednym z niezbędnych dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku o przyłączenie do gazociągu!

Kiedy gazownia wymaga od nas opinii kominiarskiej?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego każdy zakład gazowniczy ma prawo zażądać od swoich klientów dołączenia opinii kominiarskiej do wniosku o przyłączenie gazu.

Aby była ona ważna i uznana przez gazownictwo, musi zostać sporządzona przez uprawnionego kominiarza, na przykład Zakład Usług Kominiarskich Grzegorz Nowak.

Dzięki prawidłowo przygotowanej opinii kominiarskiej zakład gazowniczy będzie miał pewność, ze wszelkie przewody kominowe w Twoim budynku są zgodne z przepisami prawa budowlanego i zasadami ochrony przeciwpożarowej.

Czym jest opinia kominiarska?

Opinia kominiarska to dokument wystawiany po szczegółowym przeglądzie przewodów kominowych oraz wentylacyjnych w obiektach użytkowych. Zakład kominiarski najczęściej bierze pod uwagę:

  • drożność i szczelność przewodów kominowych,

  • stan techniczny poszczególnych elementów oraz samego komina,

  • siłę ciągu kominowego,

  • rodzaj komina i stosowanych urządzeń grzewczych,

  • materiał, z jakiego został wyprodukowany komin,

  • przekroje przewodów kominowych,

  • obecność indywidualnych kanałów wentylacyjnych dla każdego pomieszczenia.

Celem sporządzonej opinii kominiarskiej jest odbiór kominów w stanie surowym oraz potwierdzenie zgodności wykonania instalacji kominowej z założeniami projektu. Oprócz podstawowych informacji technicznych znajdziemy na niej szkic obiektu i usytuowanie przewodów kominowych – na dachu i wewnątrz obiektu.

Opinię kominiarską należy również sporządzić po zakończeniu budowy nowego budynku lub po przeprowadzeniu prac remontowych ingerujących w instalację kominową.