Prawidłowe opracowanie map do celów projektowych stanowi przeważnie kluczowy element w przypadku, gdy będziemy mieć do czynienia z projektem budowlanym. Z tego też względu, bardzo ważne w tej sytuacji jest to, aby zadbać o odpowiednie przeprowadzenie wszelkich związanych z tym tematem czynności. W poniższym wpisie prezentujemy kilka przydatnych informacji w tym zakresie.

Podstawowe informacje

Na początek, warto sobie wyjaśnić kilka podstawowych kwestii związanych z opracowywaniem map do celów projektowych. Zacznijmy od tego, że tego typu czynność jest niezbędna w przypadku praktycznie każdej inwestycji, która to uwzględnia ubieganie o pozwolenie na budowę. W przypadku mapy do celów projektowych trzeba także wiedzieć, że wykonuje się ją w oparciu o kopię tak zwanej aktualnej mapy zasadniczej. Ważne jest jednak tutaj nadmienienie, że mapa ta musi zostać wcześniej zaakceptowana do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Z innych podstawowych informacji, na pewno warto tutaj wspomnieć także o tym, że osobą mającą możliwość sporządzania map do celów projektowych jest geodeta o odpowiednio dopasowanych pod tym kątem kwalifikacjach.

Oprócz tego, w temacie map do celów projektowych dobrze będzie wspomnieć także o nieco bardziej formalnych kwestiach. Tutaj, mowa jest przede wszystkim o szczegółowym zakresie oraz trybie wykonywania tego rodzaju mapy, które to regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 roku. W momencie, gdy zajrzymy do tego rozporządzenia, będziemy mogli zaczerpnąć informacji na temat rodzaju oraz zakresu opracowań kartograficznych oraz geodezyjnych. Co więcej, to rozporządzenie uwzględnia informacje także na temat poszczególnych czynności geodezyjnych, z którymi to możemy mieć do czynienia w przypadku budownictwa. O wspomnianych powyżej opracowaniach trzeba też wiedzieć, że mają one związek z przygotowywaniem dokumentacji geodezyjnej.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

W temacie opracowywania map do celów projektowych warto będzie wspomnieć jeszcze o co najmniej kilku aspektach. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne związane z tym informacje udało nam się uzyskać dzięki konsultacji z ekspertem w sprawie usług geodezyjnych, Tomaszem Grudzińskim. Tak więc, dobrze będzie tutaj wspomnieć także o tym, co warto zrobić przed zleceniem wykonania mapy danemu geodecie. Mowa jest przede wszystkim o tym, aby ustalić zakres mapy przy udziale projektanta naszego domu. W tej sytuacji niezbędna okazuje się konsultacja z architektem, który to będzie mógł wskazać nam poszczególne informacje wchodzące w zakres treści samej mapy.

W momencie, gdy to zrobimy, sporządzona mapa do celów projektowych będzie zawierała informacje na temat wszelkich przyłączy oraz dostępu do drogi publicznej. Jeśli natomiast chodzi o samo sporządzanie mapy, na początek trzeba zwrócić się do geodety, którego zadaniem będzie uzyskanie poszczególnych danych w związku z konkretną działką. Uwzględnia to między innymi takie informacje, jak numer działki czy też chociażby obręb ewidencyjny. Gdy już mamy to za sobą, przyjdzie czas na zgłoszenie pracy geodezyjnej do odpowiedniego Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Oczekiwanie na poszczególne dokumenty zajmuje do dziesięciu dni roboczych.

To nie wszystko

Opracowania map do celów projektowych uwzględniają jeszcze kilka etapów. Po otrzymaniu odpowiedniej dokumentacji, geodeta pobiera nieaktualizowane mapy zasadnicze oraz przystępuje do wykonania odpowiedniego pomiaru aktualizacyjnego w terenie. Gdy dany specjalista już upora się z tym zadaniem, przyjdzie czas na zebranie operatu pomiarowego oraz przekazanie całości potrzebnej dokumentacji do wspomnianego już powyżej Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Pamiętać należy tutaj jednak, aby dokumenty składać w ośrodku odpowiednim dla danego obszaru. Na koniec, geodeta otrzymuje od wspomnianego wyżej ośrodka gotową mapę do celów projektowych.