W budownictwie duże znaczenie ma nie tylko firma budowlana, która wykonuje prace budowlane. Poza budowlańcami duże znaczenie odgrywają inne organy i osoby, jak np. kierownik budowy i nadzór budowlany. Osoby pełniące wspomniane funkcje mają za zadanie kontrolowanie budowy oraz zorganizowanie jej w ten sposób, aby była zgodna z prawem. Jakie jeszcze funkcje pełni nadzór budowlany i kierownik budowy?

 

Nadzór budowlany i kierownik budowy – jakie mają zadania?

 

Głównym zadaniem nadzoru budowlanego rozumianego jako administracja zespolona jest wykonywanie czynności inspekcyjno-kontrolnych. Poza tym do obowiązków nadzoru budowlanego należy wykonywanie zadań związanych z użytkowaniem obiektów budowlanych. Organy nadzoru budowlanego zajmują się przede wszystkim:

·         kontrolowaniem przestrzegania i stosowania prawa budowlanego,

·         kontrolowanie działań organów administracji architektonicznej i budowlanej,

·         badania powstania katastrof budowlanych.

W budownictwie ważną funkcję pełni również kierownik budowy. Osoba będąca na tym stanowisku ponosi pełną odpowiedzialność za realizację budowy i wydarzeń, które mają miejsce w jej trakcie. Głównym zadaniem kierownika budowy jest zorganizowanie prac budowlanych zgodnie z przepisami prawa. To właśnie od kierownika budowy zależy jakość wykonanej pracy. Oprócz tego, doświadczona osoba na tym stanowisku będzie potrafiła polecić inwestorowi dobrą i sprawdzoną firmę budowlaną, a także pomoże wybrać odpowiednie materiały budowlane i zajmie się sprawdzeniem kosztorysu i faktur zakupów.

Obowiązki, które powinien wykonywać kierownik budowy są zapisane w ustawie Prawo budowlane. Z tej ustawy można dowiedzieć się, że obowiązkiem kierownika budowy jest protokolarne przejęcie placu budowy od inwestora. Poza tym osoba na tym stanowisku musi:

·         zagwarantować wykonanie zabezpieczeń i ogrodzeń oraz umieścić tablicę informacyjną,

·         przygotować plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,

·         zapewnić geodezyjne wytyczenie obiektów,

·         kierować pracami budowlanymi zgodnie z projektem, pozwoleniem na budowę i przepisami,

·         prowadzić dziennik budowy,

·         wstrzymać prace budowlane w przypadku zagrożeń,

·         zapewnić wykonanie sprawdzenia instalacji, urządzeń i przewodów kominowych zanim obiekt będzie zgłoszony do odbioru,

·         zgłosić inwestorowi obiekt gotowy do odbioru.

 

Ocena stanu technicznego budynku

 

Ocena stanu technicznego budynku, której wykonanie oferuje firma Obsługa inwestycji budowlanych, może mieć dwie formy. Pierwsza to opinia techniczna, a druga to ekspertyza techniczna. Opinię techniczną wystawia się na podstawie oględzin obiektu i dokumentacji projektowej. Z kolei ekspertyza techniczna polega na ocenie stanu domu, która wykonywana jest na podstawie badań i wyliczeń wytrzymałości fundamentów, ścian, stropów, dachu i elewacji.

Ocena stanu technicznego jest konieczna, gdy zamierzamy kupić nieruchomość, a także przed modernizowaniem dotychczas użytkowanego przez nas obiektu budowlanego. Poza tym ocena stanu technicznego może być niezbędna, gdy zauważymy pęknięcia ścian lub niepokojące rysy na stropie.