Budowa jakiegokolwiek obiektu, jego remont, lub wyburzanie wiąże się z wytwarzaniem dużej ilości gruzu budowlanego i śmieci, które trzeba przetransportować na odpowiednie wysypisko śmieci lub inne, przeznaczone do tego miejsce. Zależnie od wielkości i zakresu prowadzonych prac budowlanych, konieczne może być wywiezienie od kilku metrów sześciennych odpadów do nawet kilkuset. Poniżej, kilka rad jakie kontenery na odpady pobudowlane będą odpowiednie do danego placu budowy oraz ogólne umocowanie prawne sytuacji przeprowadzającego prace budowlane.

Przepisy prawne dotyczące utylizacji odpadów budowlanych

Gospodarkę odpadami budowlanymi reguluje w znacznej mierze ustawa z czerwca 2012 r. wraz z poprawkami i aneksami, natomiast od stycznia 2020 r. funkcjonuje częściowo ustawa o zgłaszaniu i ewidencjonowaniu (w formie papierowej) odpadów, w tym budowlanych, w Bazie Danych Odpadowych (BDO). Od czerwca 2020 roku już w pełni będą obowiązywać nowe przepisy obejmujące również konieczność prowadzenia ewidencji elektronicznej. Już wcześniejsze przepisy położyły większy nacisk na obarczenie odpowiedzialnością końcową, czyli właściwą utylizację aż do jej finalnego etapu, producenta danych odpadów. Warto więc należycie zorganizować sortowanie, przechowywanie i transport odpadów budowlanych.

Ogólny podział gruzu oraz rodzaje kontenerów

Prace porządkowe, do których wliczymy na potrzeby niniejszego opracowania gospodarowanie gruzem i śmieciami w całości, stanowią ważny element organizacji prowadzonych prac budowlanych. Zamawiając kontenery na gruz i śmieci warto wziąć pod uwagę miejsce ich składowania, sposób transportu oraz wielkość i rodzaj kontenerów. Specjalista z firmy To i Owo Serwis Tomasz Kędzierski, zajmującej się obsługą gruzu i odpadów na placach budowy, wyjaśnia, że odpady budowlane sklasyfikowane są w trzech ogólnych grupach, gdzie grupa pierwsza obejmuje gruz czysty, druga gruz zmieszany, a trzecia gruz zanieczyszczony. Sprawdzenie z firmami zajmującymi się wynajmem kontenerów i wywozem odpadów budowlanych, które kontenery będą najbardziej odpowiednie dla nas, zaoszczędzi kłopotów w przyszłości. Zależnie od rodzaju odpadów, mogą to być kontenery zamknięte lub otwarte (opcją pośrednią są tzw. plandekowce), niskiego lub wysokiego załadunku oraz zsypowe. Ze względu na załadunek kontenerów na pojazd transportujący, dostępne są kontenery na gruz i śmieci hakowe i rolkowe; warto również zaopatrzyć firmę wykonującą kompleksowe sprzątanie na terenie prowadzonych prac budowlanych w kilka worków kontenerowych, tzw. big bagów. Jednym z kluczowych elementów jest również właściwe określenie przewidywanej ilości odpadów budowlanych – najmniejsze kontenery mają pojemność 2m³, natomiast największe 34m³.