Blog Panoramy Firm

Osuszanie budynków za pomocą elektroosmozy – co warto wiedzieć?

Materiał partnera
2019-09-02
Zawilgocone ściany

Profesjonalne osuszanie budynków jest obecnie jedną, sprawdzoną metodą poradzenia sobie z problemem nadmiaru wilgoci w budynkach. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań, coraz większą popularnością cieszy się zastosowanie metody elektroosmozy, która choć uznawana jest za stosunkowo nową, to zdecydowanie zdążyła udowodnić swoją wartość. Co warto wiedzieć o całym procesie i jakie firmy są w stanie zagwarantować nam powodzenie całej operacji?

Skąd bierze się wilgoć w budynkach i do czego może się przyczynić?

Choć pojawienie się nadmiaru wilgoci w budynku najczęściej kojarzy się z opadami atmosferycznymi i w jakimś sensie jest to skojarzenie w pełni uzasadnione, nie należy zapominać o tym, iż jest to jedynie wierzchołek metaforycznej góry lodowej. Przy nieszczelnościach pokrycia dachowego opady rzeczywiście mogą przyczynić się to nagromadzenia wody w różnego rodzaju materiałach budowlanych. Niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków problem ten wynika z zastosowania nieprawidłowej izolacji pionowej oraz poziomej. Akumulacja wilgoci następuje zatem zarówno od strony fundamentów, jak i ścian, a jej źródło pochodzić może z wód gruntowych lub powietrza atmosferycznego.

Problemy związane z nadmiarem wilgoci nie dają o sobie znać od razu. Dopiero z czasem pojawiają się różnego rodzaju wykwity, które odpowiadają nie tylko za dezintegrację struktury materiałów takich jak tynki, czy farby, ale przyczyniają się także do znacznie szybszego rozwoju pleśni i grzybów, które mają naukowo udowodniony, niszczący wpływ na ludzki organizm. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Metoda elektroosmozy

Doskonałym sposobem na to, aby raz na zawsze wybrnąć z kłopotów, jest zastosowanie metody elektroosmozy. Co to takiego? Trzymając się wyznaczników definicyjnych, elektroosmoza polega na ruchu cieczy względem nieruchomej, naładowanej powierzchni, a wywołana jest poprzez przyłożenie pola elektrycznego. W dużym skrócie chodzi tutaj o wykorzystanie w praktyce różnicy potencjałów. Podstawa muru naładowana jest dodatnio, a góra ujemnie.

Cały proces zaś przypomina zjawisko, z jakim można się spotkać w akumulatorach samochodowych. Aby osuszanie budynku mogło przebiegać z troską o najmniejszy nawet detal, zdecydowanie warto zaufać w tej kwestii najbardziej renomowanym wykonawcom. Zalicza się do nich firma DryArt, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, nowoczesnemu wyposażeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie eliminowania problemu nadmiaru wilgoci ze wszystkich typów budynków. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tu zarówno na profesjonalne doradztwo, jak i bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Warto także wspomnieć o tym, iż elektroosmoza uważana jest przez specjalistów za metodę najmniej inwazyjną dla konstrukcji.