Kruszywem, który cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje walory z pewnością są otoczaki. Ten naturalny surowiec może być wykorzystywany zarówno w pracach budowlanych, jak również w dekoratorstwie ogrodowym. Częściej można spotkać stosowanie otoczaków właśnie w tej drugiej branży. Możliwość wykorzystywania w dekoracjach ogrodowych otoczaki zawdzięczają swojej estetyce. Materiał ten jest gładki i nie ma ostrych krawędzi, a do tego kamienie są na tyle drobne, że prezentują się dobrze w każdym ogrodzie.

Zalety otoczaków

Jednym z kruszyw oferowanych przez sprzedawców materiałów budowlanych są otoczaki. Materiał ten to nieduże kamienie o charakterystycznych obłych kształtach. Otoczaki swój kształt zawdzięczają działaniu wody. Kamienie te oprócz kształtu wyróżniają się również ciekawą kolorystyką, a także widoczną zewnętrznie ziarnistością. Oczywiście kształt otoczaków nie jest taki sam, jednakże wspólną cechą łączącą wszystkie te kamienie jest to, że pozbawione są one ostrych krawędzi.

Dzięki swoim właściwościom estetycznym, otoczaki najchętniej wykorzystywane są jako elementy dekoracyjne. Zazwyczaj ich zastosowanie znajdziemy w ogrodach, gdzie idealnie dopasowują się do każdego typu roślin. Otoczaki to kamienie pochodzenia naturalnego, w związku z czym nie ma większego problemu z komponowaniem ich z innymi naturalnymi przedmiotami znajdującymi się w ogrodach.

Zainteresowanie tym surowcem jest dość duże nie tylko ze względu na walory estetyczne. Kamienie te cieszą się dużą popularnością także ze względu na ich dostępność oraz przystępne ceny oferowane np. przez firmę Art-Trans. Dodatkowy atut tego surowca stanowi łatwość jego komponowania. Przy użyciu otoczaków bez trudu jesteśmy w stanie stworzyć własne, niepowtarzalne wzory. Łatwość tworzenia dekoracji z otoczaków umożliwiają ich niewielka waga i rozmiary, co czyni je kamieniami bardzo praktycznymi.

Wykorzystywanie estetycznych walorów otoczaków w ogrodzie

Wpływ na wykorzystywanie otoczaków z zdobnictwie ogrodowym ma to, że są kamienie o łagodnych, obłych kształtach, które kojarzą się ze spokojem i porządkiem. Ponadto ich stosowanie do dekorowania ma także związek z ich kolorystyką. Z otoczaków stworzyć można między innymi ogródki skalne, które będą charakteryzowały się różnorodnością barw i kształtów.

Otoczaki doskonale nadają się także jako ozdoba wokół strumyków oraz oczek wodnych. Jednakże te kamienie ogrodowe stosuje się nie tylko w ten sposób. Można je również wykorzystać do wyłożenia dna i boków wspomnianych zbiorników wodnych. Kolejnym zastosowaniem otoczaków może być stworzenie z nich wypełnień gabionów małej architektury. Ten naturalny surowiec doskonale sprawdzi się jako wypełnienie stołów ogrodowych, grillów lub innych mebli znajdujących się na terenie ogrodu.

Oczywiście otoczaki wykorzystywać można również w inny sposób, a ich użycie w celach dekoracyjnych ograniczone jest tylko naszą wyobraźnią.