Salon pełni funkcję reprezentacyjną w każdym domu. To właśnie tutaj przyjmowani są m.in. odwiedzający nas goście. Dlatego właśnie tak wiele uwagi poświęca się temu, aby była to przestrzeń estetyczna. Jednym z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie pomieszczenia jest podłoga – a w zasadzie materiał zastosowany do jej wykończenia. W salonach najczęściej spotkamy się z panelami lub parkietem. Czy któreś z rozwiązań jest wyraźnie lepsze?

Czym charakteryzują się panele podłogowe?


Ogromna popularność, jaką w ostatnich latach cieszą się panele podłogowe, wynika z wielu korzyści, które gwarantuje zdecydowanie się na to właśnie rozwiązanie. Mowa tutaj przede wszystkim o doskonałych parametrach wytrzymałościowych związanych zarówno z odpornością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, jak i wpływ czynników takich jak m.in. wilgoć. Wyborowi optymalnego produktu, idealnie dostosowanego do naszych potrzeb, sprzyja również fakt, iż panele podłogowe produkowane są w poszczególnych klasach jakościowych. Na wyjątkową uwagę zasługuje także różnorodność kolorystyczna, która znacząco ułatwia indywidualną aranżację wnętrza.

Panele cenione są za łatwość montażu. Dzięki wykorzystaniu technologii pióra i wpustu proces ten przebiega niezwykle sprawnie. Ten rodzaj wykończenia posadzki sprawdzi się zarówno w salonach klasycznych, jak i tych o modernistycznym wystroju. Wielu klientów podkreśla także, zresztą bardzo słusznie, że rozwiązanie to cechuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. A jak sprawa wygląda w przypadku parkietów?

Kiedy warto postawić na parkiet?


Parkiet powszechnie uważany jest na najszlachetniejszy typ wykończenia posadzki. Jego walory estetyczne zachwycają inwestorów od wielu lat. Wynika to oczywiście z właściwości wykorzystywanego do produkcji naturalnego surowca. Choć można spotkać się z wieloma gatunkami egzotycznymi, to wciąż ogromnym uznaniem cieszą się parkiety wykonane z dębu. Deski parkietowe wytwarzane są w różnych długościach i szerokościach, dzięki czemu wykonawcy zyskują możliwość układania ich na różne sposoby.

Może być do klasyczna odmiana jodełki, jodełka francuska, cegiełka regularna i nieregularna czy też bardzo popularny styl koszykowy. Jednakże w przeciwieństwie do paneli podłogowych, parkiety wymaga nie tylko znacznie większej uwagi, ale także przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych. Wykończenie to samo w sobie nie jest tanie, a uwzględnić trzeba jeszcze koszty dodatkowe, które pojawią się co kilka lat.

Jak twierdzą specjaliści z firmy Life Bud, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ to zdecydowanie zbyt ogólne pojęcie. Zwolennicy rozwiązań praktycznych zdecydują się na zakup paneli. Osoby, którym zależy na wyjątkowej estetyce, z pewnością wybiorą parkiet i będą w stanie zaakceptować wyraźnie wyższą cenę. Warto również wziąć pod uwagę sprawy związane z szybkością układania obu materiałów wykończeniowych. Jeżeli ktoś bardzo chce, aby remont został przeprowadzony jak najsprawniej, musi niestety zrezygnować z opcji wyboru klasycznego parkietu