Jednym z pierwszych etapów planowania budowy domu jednorodzinnego jest wizyta w biurze projektowym i spotkanie z architektem, który po zapoznaniu się ze specyfiką działki, warunkami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania oraz Twoimi oczekiwaniami, wykona projekt budynku. Nie jest to jedyna usługa, którą świadczą prywatnym inwestorom nowoczesne pracownie inżynierskie. W jakim zakresie pomoże Ci dodatkowo biuro techniczne? Odpowiadamy.

Projekt energooszczędnego budynku i wizualizacje 3D

W celu uzyskania pozwolenia na budowę, projektanci przygotują kompletną koncepcję architektoniczną, zawierającą szczegółowe dane na temat niezbędnej infrastruktury obiektu: przebiegu instalacji, przyłączy oraz dróg dojazdowych. Jak podkreśla mgr inż. Tomasz Łuczak, właściciel firmy Inżynieris Biuro usług technicznych: obecnie standardem pracowni projektowych stały się wizualizacje przestrzenne domów jednorodzinnych w technologii 3D, dzięki której możesz wykonać wirtualny spacer na zewnątrz oraz wewnątrz budynku i ocenić jego zgodność z Twoją wizją bryły czy wykończenia obiektu.

Głównym zadaniem specjalistów z biura inżynierskiego jest opracowanie koncepcji budynku z uwzględnieniem kwestii energooszczędności. Współczesne projekty domów jednorodzinnych wyróżnia niskie zużycie energio cieplnej, na poziomie nieprzekraczającym 70kWh/(m²·rok), co wiąże się z zastosowaniem: wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, drzwi i okien o niskich współczynnikach przenikania ciepła, zautomatyzowanych systemów ogrzewania i energooszczędnych urządzeń grzewczych, w tym: pomp ciepła i rekuperatora.

Projekt wykonawczy i wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji

Inżynierowie z biura projektowego pomogą Ci kwestiach formalnych i organizacyjnych, takich jak: dobór geodety, kierownika budowy, firm podwykonawczych, opracowanie wykazu materiałów, niezbędnych w trakcie prac budowlanych. Jeśli nie masz czasu na składanie czasochłonnych wizyt w urzędach, możesz udzielić pełnomocnictwa swojej pracowni technicznej, która należycie zadba o to, by szybko i bez problemów uzyskać stosowne pozwolenia na budowę oraz dopełnić formalności, związanych z odbiorem budynku.

Pracownicy biura projektowego mogą też pełnić stały nadzór nad pracą geodetów, kierownika budowy oraz poszczególnych podwykonawców, którym dostarczą i wyczerpująco objaśnią projekt wykonawczy, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia błędów oraz nieporozumień na późniejszych etapach realizacji Twojej inwestycji.