Dachówki typu płaskiego idealnie wpisują się w wyznaczniki architektury nowoczesnej. Niemniej jednak w przypadku produktów ceramicznych problemem są zaporowe koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego też inwestorzy coraz częściej biorą pod uwagę możliwość zakupu dachówek betonowych. Czym zatem się charakteryzują i czy rzeczywiście mogą być postrzegane w kategoriach atrakcyjnej alternatywy?

Charakterystyka płaskich dachówek betonowych


W przeciwieństwie do ceramiki, dachówki betonowe nie powstają w procesie wypału. Mamy tutaj do czynienia z formowanym odlewem betonowych wykonanym z niezwykle twardych mieszanek klasy B50. Sprawia to, iż produkt charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością na zarówno na wpływ warunków środowiskowych, jak i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Wbrew powszechnie panującej opinii dachówki betonowe nie są cięższe od swoich glinianych odpowiedników, a w obu przypadkach waga 1m2 wynosi od 40 do około 45 kg. Coraz popularniejsze „cementówki” charakteryzują się nieco większymi gabarytami, aczkolwiek różnice są na tyle nie wielkie, że nie jest to ani wada, ani zaleta.

Bardzo ważnym czynnikiem polaryzującym obie technologie, jest sposób nanoszenia warstwy kolorystycznej. Ceramikę wypala się wraz z warstwą kwarcu, która odpowiada za nadanie konkretnej barwy, a beton poddaje się procesowi malowania. Sprawia to, iż w przypadku dachówek betonowych intensywność wybranego odcienia zmniejsza się wraz z upływem czasu. Pierwsze efekty widoczne są po około 25-30 latach. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Jakie są największe korzyści dla inwestora?


Okazuje się również, że płaskie dachówki betonowe mają w pewnych kwestiach przewagę nad ceramiką. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że dolna krawędź dachówki jest idealnie równa, co znacząco pomaga uniknąć efektu tzw. klawiszowania. To niezwykle istotne, ponieważ jest to kwestia, do której inwestorzy przywiązują wiele uwagi. Oczywiście nie można nie wspomnieć o ekonomicznym wymiarze całego przedsięwzięcia. Już na samej dachówce podstawowej przy średniej wielkości dachu można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Jeśli doda się to tego wszystkie akcesoria takie jak m.in. gąsiory, trójniki czy kominki wentylacyjne, ostateczna zaoszczędzona kwota może przybrać postać dwucyfrową.

Jak podkreślają dekarze z firmy Dach-Mistrz, za sporą korzyść uznaje się także fakt, że płaską dachówkę betonową da się ułożyć zarówno w technologii liniowej, jak i na tzw. mijankę. Niemniej jednak, aby uniknąć piętrzenia się wody opadowej w bocznych zamkach uszczelniających, producenci zalecają skorzystanie z drugiej opcji. Jak zatem wyraźnie widać dachówki betonowe nie tylko nie są gorsze od ceramicznych, ale pod pewnymi względami nawet je przewyższają. Pewne opory inwestorów przed ich zakupem mogą wynikać z tego, że beton uważany jest po prostu za materiał mniej szlachetny.