Po co robić kosztorys budowy domu?

Materiał partnera
2019-09-25
kosztorys domu

Budowa domu zawsze jest inwestycją i wiąże się z kosztami, nawet jeśli zamierzasz w nim, zamiast wynająć lokatorom. Zanim złożysz wniosek o kredyt lub zaczniesz gromadzić środki, warto rozeznać się, ile pieniędzy rzeczywiście pochłonie budowa. W tym właśnie będzie pomocny kosztorys. Pozwoli określić koszty poszczególnych działań i sprawi, że planowanie wydatków będzie o wiele łatwiejsze.

Rodzaje kosztorysów budowlanych

Rodzajów kosztorysów jest kilka, a każdy z nich dotyczy czegoś innego. Na przykład przygotowuje się oddzielny kosztorys budowlany dla wszystkich instalacji, podobnie jak dla każdego budynku wchodzącego w skład inwestycji. Wynika to z faktu, że za wykonanie każdego z tych zadań może być odpowiedzialna inna ekipa fachowców, dlatego traktuje się je jako odrębne całości. Ułatwia to pracę i zapobiega powstawaniu chaosu.

Jakie więc rodzaje kosztorysów wyróżniamy?

  • Kosztorys ofertowy, wycena realizacji prac budowlanych – ten dokument sporządza wykonawca przed podpisaniem umowy na budowę.

  • Kosztorys zamienny, przygotowywany na wypadek zmian w robotach przewidzianych w kosztorysie ofertowym – zamienia on podane tam wartości.

  • Kosztorys podwykonawczy, który określa wynagrodzenie ekipy, jeżeli kosztorys ofertowy nie został sporządzony; powstaje po zakończeniu prac, a podane w nim kwoty są ostateczne i wiążące.

  • Kosztorys inwestorski, przygotowany przez inwestora lub wyznaczoną do tego osobę, która jest fachowcem w tej dziedzinie.

Jeśli chcesz wybudować dom, to właśnie ostatni podpunkt będzie Cię interesować.

Kosztorys inwestorski

Kosztorys inwestorski pozwala określić, ile środków trzeba będzie przeznaczyć na budowę domu. Jest to pomocne szczególnie w wypadku, gdy chcesz się ubiegać o kredyt budowlany, jest przydatny również, aby uporządkować wydatki. W takim dokumencie musi się znaleźć:

  • wykaz niezbędnych prac oraz ich kolejność,

  • wykaz sprzętu,

  • wykaz materiałów budowlanych,

  • liczba godzin potrzebnych, aby wykonać każdą z zaplanowanych prac.

Kosztorys inwestorski jest sporządzany w oparciu o projekt domu, specyfikację techniczną, a także uśrednione ceny za poszczególne materiały i prace budowlane. Tworząc kosztorys, można zapoznać się z ofertami różnych firm i lepiej poznać realia panujące na rynku. To z kolei daje większe pole manewru przy ewentualnych negocjacjach.

Jak przygotować kosztorys inwestorski?

Sporządzenie kosztorysu najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie – radzi przedstawiciel Artkoszt z siedzibą we Wrocławiu. Dlaczego to ważne? Zyskujemy pewność, że wszystkie wyliczenia zostały przeprowadzone rzetelnie i otrzymany dokument jest przygotowany w oparciu o rzeczywiste dane.

Opracowanie artykułu:

Artkoszt

ul. wyb. Pasteura 13/1, 50-367 Wrocław dolnośląskie
e-mail
www