Wraz z rozwojem branży budowlanej coraz większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się podnośniki koszowe, które nadają nowego znaczenia pracom na wysokościach. Często zastępują już mniej bezpieczne i niepraktyczne rusztowania wymagające rozkładania i montowania. Niektóre z prac wysokościowych byłyby bez tych urządzeń znacznie utrudnione lub nawet niemożliwe. Czym więc są podnośniki koszowe i do czego je wykorzystujemy?

Jak wygląda praca na zwyżkach?

Zwyżkami nazywane są podnośniki koszowe, które są urządzeniami dedykowanymi do prac na wysokościach. Stosowane są w celu umożliwienia pracownikom dostania się na wysokość, na której ma wykonywać on zleconą pracę. Podnośniki koszowe pozwalają na prowadzenie robót w miejscach, które wymagają stabilnej platformy dającej możliwość wykonywania sporego zakresu działań, a także precyzyjnych ruchów

Zwyżki mogą być montowane na pojazdach i używane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Budynki, na których terenie odbywają się prace przy wykorzystaniu zwyżek, muszą jednak spełniać odpowiednie warunki. Zazwyczaj są to duże hale produkcyjne czy magazynowe.  Zwyżki mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które posiadają specjalne uprawnienia. Zatrudniane są one między innymi przez przedsiębiorstwa, w których ofercie znajdziemy wykonywanie usług alpinistycznych. Jednym z nich jest PPHU Jacek z województwa łódzkiego, zajmująca się pracami wysokościowymi z wykorzystaniem podnośnika koszowego. 

Do czego najczęściej wykorzystywane są podnośniki koszowe?

Podnośniki koszowe są stosowane między innymi do zabiegów pielęgnacyjnych zieleni. Ułatwiają prace przy przycinaniu wysokich drzew i krzewów, które muszą być regularnie wykonywane, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dlatego, że zaniedbane i uszkodzone drzewo mogłoby stanowić zagrożenie dla osób przemieszczających się w jego pobliżu. Ich zastosowanie pozwala również na prowadzoną sekcyjnie wycinkę zagrażających drzew. Możliwość użycia podczas wykonywania tych czynności podnośnika pozwala zminimalizować ryzyko dla pracownika oraz przyspiesza jego działania.

Zwyżki wykorzystuje się również w pracach związanych z konserwacją i czyszczeniem budynków. Osoby uprawnione do prac wysokościowych zajmują się usuwaniem brudu zarówno ze znaków drogowych, jak i elewacji, okien czy dachów. Zwyżki pomagają w dotarciu do trudnodostępnych miejsc, a także w dostarczeniu w nie niezbędnych preparatów lub narzędzi. Pozwalają więc na malowanie wysokich budynków, zabezpieczenie elementów ich elewacji oraz naprawę. Pomagają również w wykonywaniu prac dekarskich. Wykorzystuje się je także w branży reklamowej podczas rozwieszania bilbordów. Niezależnie od wykonywanej na wysokości pracy, dzięki wykorzystaniu do niej zwyżki, staje się ona bezpieczniejsza oraz łatwiejsza, a co za tym idzie, jest wykonywana sprawniej.