Kiedy dysponujesz dużą działką rolną lub budowlaną, wobec której nie masz żadnych precyzyjnych planów, możesz dokonać jej podziału i zarobić na takiej przemyślanej inwestycji. Wiele osób ma jednak obawy, czy to się w ogóle opłaca. Wątpliwości pojawiają się już na etapie pomysłu, gdy nie wiadomo, jakie kolejne kroki należy podjąć, by taki podział doszedł do skutku. Z pomocą przychodzą tu specjalistyczne firmy, świadczące kompleksowe usługi geodezyjne.


Czy warto dzielić dużą działkę? Zdecydowanie tak, jeśli wiesz, że nie wiążesz z nią planów na przyszłość, nie chcesz budować na niej domu czy dzierżawić. Podział gruntów okazuje się też strzałem w dziesiątkę w niektórych lokalizacjach, gdzie zaczynają powstawać nowe osiedla i wzrasta zainteresowanie potencjalnych nabywców. Takie mniejsze działki często stają się też własnością dzieci jako forma uposażenia.

Plan to podstawa

Jeśli jesteś właścicielem albo wieczystym użytkownikiem i rozważasz podział gruntu na mniejsze części, zwróć się do lokalnego starostwa o mapę katastralną, a w międzyczasie możesz też skorzystać z narzędzi online, takich jak geoportal, by zyskać podgląd i wstępnie rozplanować granice Twoich działek. Ważnym źródłem informacji, którego nie wolno tu pominąć, jest MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dostępny w gminie. W tym dokumencie sprawdzisz, jakie inwestycje można realizować na danym obszarze. Tworząc swój szkic, upewnij się, że każda z działek będzie miała drogę dojazdową i możliwość podłączenia mediów, takich jak prąd, woda czy gaz. 

Jeśli wytyczenie nowych granic działki jest dla Ciebie problematyczne, nie trać czasu i zwróć się od razu do sprawdzonej firmy, takiej jak Geoprojekt usługi geodezyjne Przemysław Stolarczuk. Profesjonalny geodeta doradzi Ci, ile działek można wydzielić oraz na jakie kwestie prawne należy zwrócić uwagę, by uniknąć późniejszych problemów formalnych i logistycznych na danym terenie.

Uzyskaj zgodę w gminie

Kiedy masz gotowy wstępny projekt podziału Twojej działki, złóż stosowny wniosek w swojej gminie, by tam został zaopiniowany przez lokalne władze. Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, wówczas właściwy projekt i dokumentację podziału sporządza geodeta, dysponujący uprawnieniami do wykonywania tego typu działań.

Ostatni krok to zmiany w księdze wieczystej, które można nanieść tuż po otrzymaniu decyzji właściwego urzędu. Warto przy tym pamiętać, że podział działki na mniejsze części to wydatek, który może się zwrócić z nawiązką, jeśli będzie przygotowany przez rzetelnego geodetę.