Pogotowie elektryczne – kiedy warto skorzystać?

Materiał partnera
2019-06-18

Obecnie zdecydowana większość urządzeń wyposażenia domowego, które odpowiadają ja zapewnienie należytego komfortu życia oraz dostarczenie szeroko rozumianej rozrywki, może działać dzięki energii elektrycznej. Niemniej jednak instalacja elektryczna, narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne lub eksploatacyjne. Które awarie zdarzają się najczęściej i kiedy warto poprosić o pomoc doświadczonego elektryka?

Przeciążenie instalacji

Zdecydowanie najczęściej spotykaną awarii, jeżeli chodzi o sieć elektryczną, jest jej przeciążenie. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny takiej sytuacji najbardziej widoczne są przede wszystkim w budynkach, które lata świetności mają już za sobą. Mowa tu głównie o kamienicach lub blokach wielorodzinnych. Dużym mankamentem tego typu konstrukcji jest bardzo ograniczona liczba gniazdek elektrycznych. Choć współczesne urządzenia RTV i AGD charakteryzują się relatywnie niskim poborem prądu, to całą sytuację komplikuje ich ilość. W gospodarstwach domowych pracują lodówki, telewizory, komputery stacjonarne, czy systemy kina domowego. Ładowane są także telefony komórkowe i laptopy. Jako że gniazdek brakuje, właściciele często decydują się na zastosowanie przedłużaczy i rozdzielaczy, które nie zawsze charakteryzują się wysoką jakością.

Dochodzi wtedy do przeciążenia instalacji, a co za tym idzie, zwarcia. Przeprowadzenie naprawy wymaga nie tylko ogromnego doświadczenia, ale wiąże się także ze sporym ryzykiem. Dlatego najlepszym sposobem jest powierzenie problemu  w ręce profesjonalnych elektryków. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Eljarmon, która od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie renowacji i usuwania skutków awarii sieci elektrycznej. Z jakimi jeszcze awariami można mieć do czynienia?

Zwarcia instalacji

Do uszkodzeń instalacji elektrycznych często dochodzi także na skutek przeprowadzanych prac remontowych. Szczególnie tych, wykonywanych samodzielnie. Można spotkać się z sytuacją, w której poprzez wykonywane prace związane z wierceniem otworów, trafia się w kabel elektryczny. Może zostać on zniszczony przez wiertło od razu lub jedynie przez nie naruszony. Niemniej jednak w żadnej sytuacji problemu nie należy bagatelizować i jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem elektrycznym.

Nawet jeśli przewód nie wygląda na mocno uszkodzony, z czasem może dostać się do niego wilgoć, która całkowicie zakłóci przepływ energii. Do zwarć przyczyniają się także poszczególne urządzenia. W ścisłej czołówce znajdują się płyty indukcyjne, oprawy oświetleniowe i zasilacze od laptopów, które od czasu do czasu wyzwalają wyłącznik różnicowo-prądowy, który ogranicza dopływ prądu w instalacji elektrycznej.

Opracowanie artykułu: