Blog Panoramy Firm

Pokrycie dachowe z blachodachówki – co warto wiedzieć?

Materiał partnera
2019-08-30
Blachodachówka

Pokrycie dachowe jest niezwykle istotnym elementem każdego domu, ponieważ bezpośrednio decyduje o odbiorze estetycznym całości konstrukcji. Nie można również pominąć kluczowych kwestii technicznych takich jak szczelność oraz wytrzymałość. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań wciąż sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszy się blachodachówka. Co warto o niej wiedzieć?

Blachodachówka a kwestia wytrzymałości

Biorąc pod uwagę wyznaczniki czysto definicyjne, blachodachówki należą do rodziny pokryć lekkich. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Nie mniej, nie więcej niż to, iż w zależności od konkretnego modelu waga 1m2 oscyluje w granicach od 3,5 do 4 kg. W bardzo dużym skrócie jest to rodzaj pokrycia wykonany z blachy stalowej (w niektórych przypadkach z aluminiowej), który kształtem swojego tłoczenia, ma przypominać klasyczną dachówkę. Co decyduje o wytrzymałości tego materiału? Są to przede wszystkim dwa aspekty. Rdzeń oraz powłoka ochronna. Jeżeli chodzi o rdzeń to mowa tutaj głównie o wsadzie stalowym, ilości zabezpieczającego cynku i domieszkach różnego rodzaju powłok, zapewniających odpowiednią przyczepność konkretnych warstw.

Współcześnie produkowane powłoki ochronne zaś, w zdecydowanej większości przypadków, wykonywane są z poliestrów lub poliuretanów, z czego wyraźnie zaznaczyć trzeba, iż opcja druga, choć droższa, jest zdecydowanie odporniejsza. Celem powłok zewnętrznych jest zabezpieczenie rdzenia przed wpływem warunków środowiskowych takich jak wilgoć oraz promienie ultrafioletowe. W pewnym zakresie są w stanie ochronić go również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Choć grubość przeciętnego arkusza blachodachówki nie przekracza 0,5 mm, to należy mieć świadomość, że składa się on z kilku, a czasami nawet z kilkunastu warstw. Co jeszcze warto wiedzieć o pokryciach z blachy?

Blachodachówki – rodzaje

Zasadniczo blachodachówki podzielić można na 3 kategorie. Pierwszą z nich są oczywiści klasyczne blachy cięte na długość z arkusza. Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się przede wszystkim na dachach dwuspadowych, ze względu na minimalny odpad roboczy, wynikający z konieczności docinania. Na dachach o bardziej skomplikowanym stopniu konstrukcji, zdecydowanie lepiej zamontować popularne od jakiegoś czasu blachodachówki modułowe, które produkowane są w zunifikowanych rozmiarach. Wymiary arkusza to około 1100 mm szer. I 750 mm długości. Sprawia to, iż na połaciach wielospadowych i kopertowych, blachy modułowe stają się jednym z najrozważniejszych rozwiązań. W ramach ciekawostki warto jeszcze wspomnieć o blachodachówkach modułowych z posypką ceramiczną. Pokrycia tego typu wyjątkowo popularne są na południu naszego kraju. Blachy tego typu cechują się doskonałą wytrzymałością mechaniczną i ponadczasową estetyką. Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że ich cena bardzo zbliżona będzie do zakupu dachówek ceramicznych.

Blachodachówka – gdzie ją kupić?

Wybór pokrycia dachowego nie jest sprawą tak łatwą, jak mogłoby się wstępnie wydawać. Dlatego przed pochopnym zakupem zdecydowanie warto poprosić o doradztwo najlepszych specjalistów z branży budowlanej. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Budocentrum Ostróda, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom wsparcie w zakresie sprzedaży najwyższej jakości materiałów budowlanych. Wszyscy klienci mogą liczyć tu nie tylko na darmową wycenę i atrakcyjne warunki cenowe, ale również na miłą atmosferę obsługi.

Opracowanie artykułu:

BUDOCENTRUM OSTRÓDA

ul. Olsztyńska 24, 14-100 Ostróda warmińsko-mazurskie
e-mail
www