Pokrycie ścienne. Tapeta czy farba?

Materiał partnera
2019-06-27
prace wykończeniowe

Ściany. Odgrywają ważną rolę w każdym wnętrzu. Odgradzają poszczególne pomieszczenia, dodając im tym samym atmosferę prywatności, a poza tym stanowią istotny element w aranżacji przestrzeni. Dobrze zagospodarowane ściany, ich kolor, wzór, potrafią totalnie zmienić charakter domu czy mieszkania. Najważniejsze, by współgrały z całością wystroju. i tu może nasunąć się pytanie. Farba czy tapeta? Co wybrać? Wszystko zależy od stanu ścian, kosztów i końcowego efektu, jaki chcesz osiągnąć. Pomyśl co ci się podoba i zacznij działać. Albo sam, albo z pomocą fachowców, np. z firmy Kot-Bud ze Starej Wróbliny.

Stan ścian

Istotne znaczenie przy wyborze rodzaju pokrycia ścian ma to, w jakim są stanie. Malowanie sprawdzi się na gładkich i równych powierzchniach, na których nie widać popękanego tynku. Wystarczy tylko ścianę zagruntować, a kolor na niej będzie prezentował się znakomicie. Do tego dobry pędzel i wałek, dzięki  którym  nałożenie go nie zajmie wiele czasu. Natomiast w sytuacji, kiedy ściany należy odnowić, a wiąże się to z dłuższym czasem pracy i dodatkowymi kosztami, lepiej wybrać tapetowanie. Tapety winylowe i fizelinowe są wysokiej jakości, wykonane z grubego materiału, dzięki któremu łatwo zakryć wszelkie niedoskonałości. Poza tym są trwałe, dzięki czemu nie trzeba będzie odremontowywać ścian.

Koszty

Zanim zdecydujesz się na konkretne pokrycie ścienne, przemyśl to kilka razy. Chodzi o to, by nie  ponosić przy tym dużych kosztów. Gdy twoje ściany nie wymagają jakiejś poważnej ingerencji i są w dobrym stanie, to najbardziej opłacalne będzie pomalowanie ich wybraną przez ciebie farbą. Jeśli zaś mają widoczne pęknięcia, dziury i wymagają gipsowania, szpachlowania, tynkowania i szlifowania, to powinieneś liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Zastanów się również nad tym, jaki efekt chcesz uzyskać. Czy ma być on długotrwały, czy chcesz często zmieniać kolor ścian. Przy pierwszej opcji  lepiej zainwestować w dobrą tapetę fizelinową, winylową czy też z włókna szklanego. Fakt, są drogie, ale mocne, trwałe i niezwykle eleganckie. Jeżeli bliższe jest ci drugie rozwiązanie, to farba będzie lepszym, no i tańszym sposobem.

Trwałość produktów

Poza ceną i wyglądem produktów, niezwykle ważna jest ich trwałość, zarówno w przypadku farb, jak też tapet. Biorąc pod uwagę jakość, najlepsze są farby lateksowe, które są odporne na ścieranie, zabrudzenia i światło słoneczne, a dodatkowo chronią przez wilgocią i grzybem, co w przypadku łazienek czy kuchni jest istotne. Jednak weź pod uwagę to, iż nawet te z najwyższej półki przetrwają w dobrym stanie kilka lat, i najlepiej jest je odświeżać tak co trzy lub cztery lata, by wyglądały estetycznie. Jeśli zależy ci na długoletniej trwałości okładziny ściennej, zainwestuj w tapetę, najlepiej wysokiej jakości, taką od sprawdzonego producenta. Poprawnie i solidnie przyklejona do ściany może posłużyć nawet przez kilkanaście lat. Tapety fizelinowe i winylowe, które są dostępne w sklepach charakteryzuje odporność na wilgoć, ścieranie i plamy. Można je wycierać, czyścić wodą i delikatnymi środkami, co jest dużym plusem, szczególnie gdy ma się w domu małe dzieci bądź zwierzęta.