Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest oczywiście dobór odpowiedniego pokrycia dachowego. Warto mieć na uwadze, że jest to jedna z kluczowych decyzji, która ma ogromne znaczenie i wpływa na dalsze losy domu i mieszkającej w nim rodziny. Jaki rodzaj pokrycia dachowego wybrać, aby mieć pewność, że przetrwa bez awarii wiele lat?

Nie tylko cena i wygląd domu są ważne

Odpowiednie pokrycie dachowe powinno nie tylko pasować do elewacji i okien, ale przede wszystkim być trwałe. Na co się zdecydować, aby mieć pewność, że podjęta decyzja będzie słuszna? Czy brać pod uwagę jedynie aspekt finansowy? Nie da się ukryć, że w związku z tym, iż koszty materiałów i robocizny są różne, wiele osób jako główny czynnik bierze pod uwagę właśnie koszty. Niestety, wybierając tańsze rozwiązania, nie można mieć pewności, że pokrycie dachowe spełni w 100% oczekiwania użytkowników, a także przetrwa bez szwanku przez wiele lat.

Szukając odpowiedniego pokrycia dachowego, należy mieć na uwadze również inne czynniki, które mają ogromny wpływ na pozytywne zakończenie budowy. Okazuje się bowiem, że nie każde pokrycie dachowe pasuje do każdego dachu. Warto zatem przed ostatecznym zakupem sprawdzić w projekcie, z czego można skorzystać, a na czym się nie skupiać. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego zależy bowiem od konstrukcji dachu.

Kształt dachu ma znaczenie

Choć przyjęło się, że teoretycznie każde pokrycie dachowe pasuje na każdy dach, w rzeczywistości tak nie jest — zauważają eksperci z firmy Elbar. Materiały budowlane i wykończeniowe. Okazuje się bowiem, że sporo zależy od konstrukcji i kształtu dachu. Im jest on bardziej skomplikowany, tym mniejszą liczbę rodzajów pokryć mamy do wyboru. Mając do czynienia z dachem, w którym jest dużo załamań połaci, istnieją wykusze lub lukarny, warto zdecydować się na pokrycie małoformatowe, czyli np. dachówkę ceramiczną, gont czy płyty włókno-cementowe. Przyglądając się ofercie, nie sposób nie zauważyć, że jest ona na tyle bogata, iż inwestor jest w stanie wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Wybierając blachodachówkę nawet do skomplikowanego dachu, dobrze postawić na niewielkie panele, które łatwo się kładzie i które nie dają dużego odrzutu.

Jeśli dach ma bardzo prostą formę, można zdecydować się na stosunkowo tanie rozwiązania wielkoformatowe, takie jak blachodachówka w arkuszach. Tutaj nie trzeba martwić się o straty materiału. Co więcej, układa się ją bardzo szybko.