Problemem budownictwa wielkopowierzchniowego, czy to gospodarczego i przemysłowego, czy też komercyjnego i publicznego, jest to, jaką posadzkę zastosować, aby zagwarantować wysokie parametry techniczne, przy odpowiednim poziomie estetyki, a także obniżonych kosztach wykonawstwa. Dzisiaj wyprofilowany beton, glazura, czy płyty drewniane, nie są już stosowane, ponieważ nie zdały w dużych obiektach egzaminu. Obecnie najczęściej stawia się na tzw. posadzki epoksydowe.

Czym są posadzki epoksydowe?

Posadzki epoksydowe to błyskawiczne w montażu systemy nawierzchni, dedykowane głównie dla obiektów o dużej powierzchni, przy której liczy się znacznie koszt dobranego materiału wykończeniowego. Dzięki zastosowaniu właśnie posadzek epoksydowych, budżet w tym zakresie jest mocno optymalizowany. Tu warto bowiem wspomnieć między innymi o tym, iż tego typu nawierzchnia może być przygotowywana  w bardzo cienkich warstwach. Cała konstrukcja w zależności od producenta i dystrybutora/wykonawcy, może się nieznacznie różnić swoim składem, ale w uniwersalnym ujęciu, posadzki epoksydowe to trzy ważne elementy: warstwa gruntowa, którą stanowi bezbarwna żywica epoksydowa do zastosowań technicznych; warstwa środkowa, która najczęściej jest dwukomponentowa i pigmentowana, a jej żywica epoksydowa uszlachetniona jest wypełniaczami mineralnymi; a także warstwa wierzchnia, której żywica nadaje ostateczną estetykę, kolor i jest przy tym wykonana bez rozpuszczalników.

Posadzki epoksydowe – parametry techniczne

Posadzki epoksydowe przede wszystkim są odporne na wysokie obciążenia statyczne oraz dynamiczne, co kwalifikuje ich wykorzystanie w dużych hangarach lotniczych, na dworcach kolejowych, w sklepach, czy też magazynach. Posiadają odpowiedni wskaźnik przyczepności i antypoślizgowości, nadal zapewniając m.in. szybsze poruszanie się po obiekcie wózkami ręcznymi, czy automatycznymi. Dużą zaletą techniczną jest ich wysoka szczelność, odporność na wodę, wilgoć i promieniowanie UV, a także na procesy starzenia oraz ścieranie. Dzięki temu są uniwersalne w zastosowaniu, i co bardzo ważne znacznie wpływają na wygłuszenie wnętrz, czy na zapewnienie im odpowiedniej termoizolacji, jeśli chodzi o posadzkę.

Wysoka estetyka – uniwersalne zastosowanie

Jak już wspomniano żywice epoksydowe, najczęściej stosuje się w przestrzeniach wielkopowierzchniowych. Warto jednak wiedzieć, że tego typu posadzki mogą być niesamowicie estetyczne, występując w pięknych pastelowych kolorach, czy tych łączących się ze sobą. Dzisiaj stosuje się je na parkingach podziemnych, lotniskach, w magazynach, w sklepach – małych, jak i dużych – w ośrodkach przemysłowych, w hangarach, a także w restauracjach, hotelach, czy miejscach bardzo reprezentacyjnych takich, jak salony kosmetyczne, butiki, czy domy kultury. Ich różny kolor, wzornictwo, a także gładkość, brak spoin i łatwość w czyszczeniu powodują, że zainteresowaniem na posadzki epoksydowe stale rośnie. Wysokiej jakości konstrukcje, oferuje zaś między innymi przedsiębiorstwo CHEMIKOR, które gwarantuje także posadzki antyelektrostatyczne, czy wykładziny chemoodporne.