Posadzki anhydrytowe – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Materiał partnera
2019-07-23

Zadbanie o najwyższą jakość materiałów jest bardzo ważna na każdym etapie budowy. Wyjątkowo sporo uwagi poświęcić trzeba posadzkom, które przez wiele lat będą musiały znosić spore obciążania eksploatacyjne. Dotychczas największym zainteresowaniem ze strony inwestorów wylewka cementowa. Niemniej jednak współcześni klienci mogą skorzystać z rozwiązania znacznie nowocześniejszego. Co zatem warto wiedzieć o posadzkach anhydrytowych?

Posadzki anhydrytowe – największe zalety

Zasadniczym materiałem do stworzenia posadzki anhydrytowej jest, zresztą jak sama nazwa wskazuje, odwodniony gips. Jedną z najważniejszych zalet tego typu wylewki jest przede wszystkim łatwość rozprowadzania. Dzięki takiemu rozwiązaniu prace mogą przebiegać zarówno z troską o najmniejszy nawet detal, jak i bardzo sprawnie. Zastosowanie posadzki anhydrytowej to również gwarancja idealnie gładkiej powierzchni, wręcz przypominającej lustro. Jest to o tyle ważne, iż dzięki temu, można znacznie ograniczyć ilość zużytego kleju do płytek.

Posadzki anhydrytowe nie wymagają również zastosowania tak dużych ilości dylatacji, jak dzieje się to w przypadku wylewek cementowych. W zasadzie wystarczą jedynie dylatacje obwodowe. Jako że posadzki anhydrytowe doskonale przewodzą ciepło, świetnie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Ponadto wylewka anhydrytowa jest zdecydowanie lżejsza od cementowej, a przy tym nie wymaga zbrojenia. Czy oznacza to jednak, iż posadzki tego typu sprawdzą się w każdy miejscu?

Posadzki anhydrytowe – gdzie ich nie stosować?

Warto zacząć od tego, że w przypadku montażu posadzek anhydrytowych w pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności takich jak kuchnie, łazienki i pralnie, należy zadbać o dodatkową izolację przeciwwilgociową. Wylewka anhydrytowa niestety nie sprawdzi się jednak na balkonach i tarasach. Zastosowanie jej na zewnątrz, choć oczywiście możliwe, jest całkowicie nieekonomiczne. Wylewka anhydrytowa nie jest również tak odporna na ścieranie, jak jej cementowy odpowiednik, co może stanowić przeszkodę w położeniu jej na halach i magazynach.

W razie wątpliwości co do tego, czy posadzka anhydrytowa sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu, warto zasięgnąć porady specjalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma PPHU Goya. Inwestorzy mogą liczyć nie tylko na profesjonalne i szeroko zakrojone doradztwo, ale także na fachowy montaż oraz niezwykle atrakcyjne warunki cenowe. Wykonawcy zapewniają obsługę kompleksową, w której znajduje się również precyzyjna wycena.

Opracowanie artykułu: